Yapay Zeka Uygulaması, Ekin Hastalıklarını Teşhis Ediyor ve Çiftçileri Mesaj ile Uyarıyor

Uluslararası Tropikal Tarım Enstitüsü (International Institute of Tropical Agriculture) ve Pennsylvania State Üniversitesi’nden bilim adamlarının öncülüğündeki bir araştırmacı ekip, Doğru Afrika ekin hastalıklarını belirlemek için yapay zekayı kullanan bir uygulama yarattı. Öncelikle manyokla ilgili sorunları belirlemek üzere tasarlanmış olsa da, ekibin kazandığı 100.000 ABD doları tutarındaki Tarımda Büyük Veri (Big Data) ödülü, uygulamanın becerilerini diğer kök, yumru kök ve muz hastalıklarının teşhislerini de içerecek şekilde genişletmek için kullanılacak.

Şu anda uygulama saha deneyleriyle test ediliyor ve uygulamanın ilk sonuçları, sağlıklı görünen bir bitkide bile başarılı teşhisler göstermekte. Metin mesajı hizmetiyle birleştiğinde, binlerce ev sahibi tavsiye ve desteğe eskiden olduğundan çok daha hızlı bir şekilde erişebilecek ve hastalığın yayılmasını daha iyi bir şekilde engelleyebilecek.

Gıda güvensizliği dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin karşı karşıya kaldığı gittikçe büyüyen bir problem olsa da, artık teknoloji daha önce görüşlerini paylaşma imkanı olmayan çiftçilerden geniş kapsamlı bilgi edinmek için kullanılmakta…

Etiketler