Posta Teslimatının R2-D2’si Posta Çalışanlarına Yardım Ediyor

PostBot, çalışanları sırt ve eklem ağrılarından kurtarmak gibi basit bir misyonla, postacılara yardımcı olan bir asistan.

Gelecek! Eddie Izzard’ın bir zamanlar dediği gibi: “Star Trek’te hızla gezinen kapılar vardı ya? Şimdi bizde de var!” Şimdi, uzak gelecek hakkında bir ipucu daha var: Alman posta servisinin Luke Skywalker’ları için R2-D2 değerinde olan bir robot.

U.S. Postal Service’in (ABD Posta Servisi) Almanya’daki muadiline göre, adı PostBot olan robot, Fransız Effidence şirketi tarafından “Deutsche Post’un dağıtım ekibinden aldıkları büyük yardımla” tasarlandı. Elektrikle çalışan robot, şehir genelindeki teslimat rotasının tamamında, tüm hava koşullarında kendisini yönlendiren yapay zeka sayesinde, 150 kilograma kadar mektup ve paket taşıyabiliyor. Deutsche Post’a göre, “kontrol cihazları, işçilerin sırt ve eklemleri için ergonomik olması adına ünitenin her iki tarafına da yerleştirildi.” Dahası, bu robot oldukça hızlı. Bu videoya bir göz atın:

Şu anda, şirket Almanya’nın Bad Hersfeld şehrinde altı haftalık test çalışması yapıyor. Sonuçlar, robotun yaratıcılarına tasarımda düzeltmeler yapabilmelerine ve bu düzenlemelerden sonra, nihai hedefi PostBots’u ülke çapında kullanabilmek olan şirketin yeni testler yapmasına yardımcı olacak.

Deutsche Post DHL grubundaki Post-eCommerce-Parcel bölümü CEO’su Jürgen Gerdes’e göre, şirket, “çalışanların bu fiziksel olarak zorlu çalışmayı yaşlanmalarına rağmen devam ettirebilmeleri için sürekli olarak yeni çözümler arıyor.” Gerdes, şirketin, elektrikli bisikletlerine robotları eklemek istediğini ve PostBot’un deneme aşamasının, “şirkete teslimat süreçlerini nasıl daha fazla geliştirebileceklerinin ipuçlarını vereceğini” umuyor.

PostBot’un mevcut tasarımı, teknolojik sınırların bir sonucu olabileceği gibi, şirketin insanları tamamen robotlarla değiştirmek yerine, çalışanlara yardımcı olacak robotlar kullanmaları sevindirici. Hala, yollarda robotların karşısına çıkabilecek tüm coğrafi koşullar ve durumlar için PostBot gibi özerk robotlar hazırlayabilecek gerekli donanım ve yazılıma sahip değiliz. Bu yetenekler, bir robotun gerçek hayattaki bir işçinin yerini alabilmesi için gerekli olmasına rağmen, kimse, tamamen özerk robotların –en azından herkesi öldürmeye karar vermeden birkaç yıl önce- paketleri teslim edebileceğinden pek kuşku duymuyor.

PostBot, içinde Jeff Vader’ın drone teslimat sistemi hayalleri ve Darth Musk’ın uzay fantazilerinin olduğu, tamamen özerk bir dünya için sabırsızlananlara büyük bir atılım gibi görünmeyebilir, ancak, gerçek hayatta somutlaşan bir geleceğin, özellikle de insanlara yardım eden bir parçasını görmek sevindirici.

Etiketler