İsveç Demiryolu Yolcuları İmplante Edilmiş Mikroçipi Bilet Olarak Kullanıyor

Biyometrik bir implant kullanmaya ne dersiniz? Son zamanlarda şirketler, biyometrik parmak izi kullanan kredi kartı ve nakitsiz ödeme yöntemleri gibi yeni ödeme şekilleriyle ilgili deneyler yapıyor. Devlete ait İsveçli bir demiryolu işletmesi olan SJ, kağıt ya da etiket yerine ellerine implante edilen biyometrik bir çip kullanmaya olanak tanıyan ilk seyahat şirketi oldu. Şimdilik bu tasarı yalnızca biyometrik implanta sahip kişiler tarafından kullanılabiliyor.

2015 yılından bu yana, startup hub Epicenter gibi İsveç’teki bazı teknoloji şirketleri çalışanlarına, ele enjekte edilen ve kapıları açmak, yazıcıları çalıştırmak veya bir el hareketiyle şirket kafeteryasından içecek bir şeyler almak için kullanılabilecek çipler implante etmeye başladı. Bu küçük çipler, temassız kredi kartlarında ve mobil ödemelerde kullanılan Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanıyor. Bir okuyucu tarafından aktive edildiğinde, elektromanyetik dalgalar aracılığıyla iki cihaz arasında veri akışı sağlıyor.

SJ’nin yeni sisteminin kullanıcıları, öncelikle bir sadakat programına kaydoluyor ve bir üyelik numarası alıyor. Müşteriler bunu takiben web sitesinden veya mobil uygulamadan normal şekilde bilet satın alıyor ve ardından bilete ait referans koduyla aynı olan üyelik numarası çipleriyle eşleşiyor. SJ, yaklaşık 3.000 kişinin şu anda seyahat için mikroçipleri kullandığını belirtiyor.

Etiketler