SoFi’nin CEO’su Cagney İstifa Etti

Şu anda çalışanlardan gelen cinsel taciz iddialarını araştırmakta olan Social Finance, CEO’su Mike Cagney’in Cuma günü istifa ettiğini belirtti.

Şirket geçtiğimiz Pazartesi günü, Cagney’nin istifa edeceğini fakat bir halef bulunana kadar CEO olarak kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Şirket, Cuma günü yaptığı açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı Tom Hutton’ın geçici CEO olacağını belirtti.

Cagney’nin istifası, mevcut ve eski çalışanların iş yerinde cinsel tacize maruz kaldığı iddiaları üzerine San Francisco merkezli şirketin soruşturma başlatması sonrasında geldi.

Eski Wells Frago tüccarı (trader) ve fon yöneticisi Cagney, öğrenci kredisi piyasasında bankalarla rekabet etmek için 2011’de SoFi’yi kurdu.

SoFi, Stanford ve Harvard gibi seçkin kurumlardan gelen öğrencileri hedef aldı ve finansal kriz sonrası geleneksel bankalara kuşkuyla yaklaşan gençler bu yeni platforma akın ettiler.

Pazartesi günü çalışanlara yapılan bilgilendirmede Cagney, “İK ile ilgili dava ve olumsuz basın kombinasyonunun şirketin temel misyonunda bir sapmaya neden olduğunu” ve dikkatin bizzat kendisine yöneltildiğini belirtti.

SoFi, müşterileri için kokteyl partileri, yoga seansları ve bekarlar için buluşmalar düzenleyen, gelenekselin dışında bir iş yeri kültürüne sahip.

Şirketin son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar, teknoloji sektöründe bulunan başka problemleri de yansıtmakta.

San Francisco merkezli bir diğer şirket olan Uber, cinsel taciz ve yetki suistimali iddialarının üstesinden gelmek için mücadele ediyor. Ayrıca, risk sermayedarları da kadın girişimcilere yaklaşımları dolayısı ile eleştirilere maruz kaldılar.

Etiketler