Şehirler Şimdiden Amazon’un İkinci Ana Merkezine Ev Sahipliği Yapmak İstiyor

Şehirler şimdiden Amazon’un ikinci idare merkezi olmak için istekliler.

Amazon (AMZN, Tech30), geçtiğimiz hafta Kuzey Amerika’da ikinci bir ana merkez açmayı planladığını duyurdu. “HQ2” adlı tesisin inşası en az 5 milyar dolara mal olacak ve tesiste 50.000’e yakın kişi çalışacak.

Şehirler ve bölgesel ekonomik gelişim örgütleri tekliflerini sunmaya davet edildi, ve birçok şehir şimdiden Amazon’un yeni ana merkezini kendi sahalarına getirme olasılığıyla ilgilendiklerini ifade etti.

Şikago valisi Rahm Emanuel’e yakın bir kaynak CNN Tech’e, valinin Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ile birçok kez konuştuğunu söyledi. Amazon, bu konuda yorum yapmayı reddetti.

Chicago eyaleti sözcüsü teklif sunup sunmayacakları konusunda yorum yapmadı, ancak şunları söyledi: “Chicago’nun benzersiz iş gücü, birinci sınıf üniversiteleri ve dünyanın dört bir yanındaki yerlere eşsiz erişimi Chicago’yu büyük ve kücük şirketler için mükemmel bir merkez konumuna getirir.” Bu, aynı zamanda, Chicago’nun son dört yıl boyunca kurumsal yeniden yerleştirmelerde ulusal lider olmasının nedeni.

Dallas da bu ihtimale olan isteğini ifade etti.

Dallas valisi Mike Rawlings CNN Tech’e, “Dallas’ın ve çevremizdeki alanın (Amazon’un) genişleyen ticari ihtiyaçları için mükemmel bir yer olabileceğini göstereceğiz,” dedi. “Amazon’un burada halihazırda geniş çaplı ticareti var.”

Toronto valisi John Tory de şehrin “kendi geliştirdiği teknoloji yetenekleri” nedeniyle Amazon’un ikinci merkezi için “birincil aday” olduğunu söyledi. Şehrin çalışanları, bu olasılık için “çekici bir teklif” oluşturabilmek amacıyla yatırım çekme ajansı Toronto Global ile calışyor.

Bu sırada, Denver valisi Michael Hancock, şehrin Amazon’un ikinci merkezini ağırlama ihtimali nedeniyle “heyecanlı” olduğunu ifade etti.

Pittsburgh, yerleşim yeri için “yarışmayı” planladığını, şimdiden strateji seanslarını belirlediğini ve planlamaya başladığını söyledi.

Pittsburgh valisi William Peduto bir açıklamada, “bu, daha önce görmediğimiz bir dönüşüm fırsatı,” dedi.

Kendi kendini süren araba teknolojileri ve robotlar icin halihazırda ana test merkezi olduğu düşünülürse, Pittsburgh, Amazon icin güçlü bir aday olabilir.

Baltimore, Boston, Columbus, Detroit, Philadelphia, Phoenix, Vancouver ve Washington D.C. de ilgilendiklerini ifade etti.

Etiketler