John Deere, Traktörlerine Çiftçiliği Öğretmeye Yardım Edecek Bir Yapay Zeka Startupı Satın Alıyor

Blue River Teknoloji kuruluşu, mahsullere sıkılan spreylerin yabani otları tanımasına yardımcı olacak ve onları tarım ilacıyla yok edecek aletler geliştiriyor.

John Deere, Kaliforniyalı bir startup olan, tarım alanında makine öğrenimi (machine learning) araçları sunan Blue River Teknoloji’yi satın alıyor.

Yapılan bu satın alım 305 milyon dolar değerinde. Ayrıca John Deere’nin çiftçiliği makineleştirme konusunda yaptığı onlarca yıl süren araştırmanın da bir parçası. Blue River’dan traktör şirketince satın alınan ürün; çiftçilerin tarlaları taramasına, bitkileri değerlendirmelerine ve yabani otlardan kurtulmalarına yardım etmeyi aynı anda sağlayabilen bir alet.

Blue River’ın mottosu: ”gör ve püskürt”.  Eğer yabani bir ot görürse tarım ilacı püskürtüyor fakat bir mahsul görürse gübre püskürtüyor.

Bütün bu parametreler çiftçiler tarafından duruma uygun olacak şekilde ayarlanabiliyor. Ayrıca, Blue River’ın iddia ettiğine göre bu teknoloji sayesinde bir yandan işçilik maliyetleri düşerken diğer yandan püskürtülen kimyasalların hacminden de %90’a kadar tasarruf edilmesi mümkün oluyor. Aşağıda, beklenenden çok daha iyi olan ve bu teknolojiyi gösteren video tanıtımını izleyebilirsiniz.

Blue River Teknoloji’nin satın alınması, tarımda makineleşmeye artan ilginin bir göstergesi, ama aynı zamanda da tarımın karmaşık ve makineleştirilmesi zor olan bir sektör olduğunun da iyi bir örneği.

John Deere, Google ve Tesla’dan çok önce otonom araçlar (traktörler) üzerine çalışıyor. Sürücü kabininde durması için halen bir insana ihtiyaç var. Çünkü tarım (makineleşme tarafından hedeflenen birçok meslek gibi), her an her çeşit değişkenle baş başa kalınabilecek ve yalnızca insanların üstesinden gelebileceği birtakım zorluklarla dolu bir iş. Bazı yönleriyle makineleştirebilirsiniz ancak robot bir çiftçiyi tarlaya bırakıp onu ayarlayıp günün geri kalanında evinize dönemezsiniz.

Blue River Teknoloji, geleneksel tarım ile tam makineleşmiş bir çiftliğin geleceği arasındaki boşluğu kapatan ilk şirketlerden biri. Bu şirketin amacı da çiftçileri mesleklerinden etmek değil de, daha az uğraş vererek daha fazla ürün elde etmelerine izin vermek. Yeni gübrelerin yıllar önce sağladığı verimlilik artışını şimdi Blue River Teknoloji yapıyor. Tek farkı inovasyonun kimyasal değil dijital olması.

Etiketler