Aviva Ventures, Ev Telematik Startup’ı Roost’a Yatırım Yaptı

Sigorta sektöründe 300 yıllık bir geçmişe sahip ve Türkiye’de AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın ortaklarından olan İngiliz sigorta devi Aviva’nın risk sermayesi kolu Aviva Ventures, ABD merkezli bir ev telematik (telematics*) startup’ı olan Roost‘a yatırım yaptığını açıkladı. 10,4 milyon dolarlık Seri B fonlama turuna, Aviva Ventures tarafından liderlik edildi ve bu Aviva Ventures’ın ABD pazarına yaptığı ilk yatırım oldu. Desjardins Insurance, Fosun RZ Capital ve mevcut yatırımcıların da tura katılmasıyla Roost’un şu ana kadar aldığı yatırım toplam 17 milyon dolara ulaşmış oldu.

Roost şimdiye kadar; Roost Smart Battery (Roost Akıllı Batarya), Roost Smart Water Leak (Roost Akıllı Su Sızıntısı) ve Freeze Detector (Dondurucu Dedektör) gibi bir dizi ev telematik çözümleri geliştirdi. Patentli, bağlantılı veri sensörleri platformları; kurulumu müşteriler için basit ve uygun fiyatlı hale getiriyor.

Yatırım turu ayrıca Aviva ve Roost arasındaki mevcut stratejik ortaklığın da bir parçası. Aviva, Roost’un Akıllı Batarya’sını (Smart Battery) İngiltere’deki müşterilerine sunmaya daha önceden başlamıştı.

ABD Pazarına Roost’a Yaptığımız Bu Yatırım ile Girmekten Memnunuz
Aviva Ventures Direktörü Ben Luckett konu ile ilgili şunları söyledi; “Kurumsal bir girişim fonu olarak, dünyanın dört bir yanında sigortacılığın geleceğini şekillendirecek yenilikçi şirketler arıyoruz ve ABD pazarına Roost’a yaptığımız bu yatırım ile girmekten memnunuz.

Roost harika bir teknolojiye ve güçlü bir ekibe sahip; heyecanlıyım çünkü bu yatırım, müşterilerimizin başına kötü bir şeyler geldiğinde çözmek yerine onların başına kötü şeyler gelmesini önlemekle ilgili sahip olduğumuz tutkuyu destekliyor.”

Roost’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Roel Peeters ise “En sonuncu yatırım turumuza üç büyük sigorta şirketinin katılmasından dolayı çok heyecanlıyız. Bu taahhüt, gelişen Home Telematics Insurance (Ev Telamatik Sigorta) sektöründe bir lider olarak Roost’un değer teklifinin güçlü bir doğrulaması. Bu yeni fon, ürün geliştirme çabalarımızın devamı ve sigorta ortaklarımız için yeni ürün hizmetlerini genişletmek için kullanılacak.” açıklamasında bulundu.

*Telematics; “telecommunications” ve “informatics” kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan bir kavramdır. Geniş anlamda; iletişim ve bilgi teknolojilerinin birlikte kullanılarak; telekomünikasyon cihazları ile uzaktaki nesnelerden bilgi alınması, onlara komut iletilmesi ve ilgili verilerin saklanmasını ifade eder. Sağlıktan, otomotive; evlerden, fabrikalara farklı kullanım alanları mevcuttur.

Etiketler