Walmart, Bir Sonraki Dağıtım Merkezinin Gökyüzünde Olabileceğinin İpucunu Veriyor

Uçan bir merkez müşterilere paketlerini daha hızlı ulaştırabilir.

Perakende savaşları gökyüzüne doğru ilerliyor.

Walmart, geçen haftalarda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan detaylara göre; devasa, süzülen bir dağıtım merkezinin patenti için başvurdu. İlk defa Bloomberg‘in gördüğü uygulama, yerden 500 ile 1.000 fit yükseklikte süzülen ve droneları müşterilerin paketlerini teslim etmek için gönderebilecek keşif balonu gibi bir uçak ortaya çıkardı.

Gemi, otonom olarak veya yerdeki bir insan pilotla çalışabilir ve teslimat dronelarını göndermek için farklı gönderme istasyonlarına sahip olabilir.

Amazon’a, Nisan 2016’da benzer bir dağıtım uçağı için patent verildi. Bu patent, Walmart’ınkinden daha az ayrıntı içeriyordu, bunun yerine süzülen dağıtım merkezi konseptinin daha geniş bir tanımını sunuyordu.

İki şirket, son zamanlarda perakende savaşlarındaki çıtayı yükseltiyor. Amazon, fiziksel mağazalarını genişletti ve Walmart, ücretsiz iki günde teslim gibi Amazon vari avantajlar sunarak çevrimiçi işlerine daha çok odaklandı.

Teslim sürecinin her adımını kontrol etmek, iki şirkete de bol miktarda zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır. Yıllardır, Amazon paketin kapınıza giden yolculuğunun son ayağına işaret eden, son mil teslimatı için farklı çözümler deniyor. Jeff Bezos’un şirketi şu anda Fedex veya ABD Posta Servisi gibi lojistik şirketlerine dayanıyor olsa da, İngiltere’de geçen seneden beri dronelu teslimat deneyi yapıyor. Amazon, yakın zamanda otonom kamyonlar tarafından kullanılabilecek yazılım için patent aldı ve şirketin şoförsüz teslim teknolojisi üzerine çalıştığı söylenen gizli bir takımı var.

Walmart, teslimat lojistiğini değiştirmek için aynı şeyi yapıyor. Dronelar trafiği atlatarak daha hızlı teslimatlar yapabilir ve havaya dayalı dağıtım merkezlerinin yeri çokça değişebilecek talebe bağlı olarak kolayca değiştirilebilir.

Bunun yanında, sabit bir dağıtım merkezine kıyasla daha geniş bir alana hizmet edebilir. Gemi, şehirden şehire uçabilir ve paketleri teslim etmeleri için droneları gönderebilir. Mallar bırakıldıktan sonra, uçup bir sonraki teslimat turu için yeniden stok yapabilir.

Bloomberg, Walmart patentinin, Amazon’unkinden daha fazla detaya girdiği için onay için iyi bir şansının olduğunu belirtiyor. Amazon’unki belirli bir yakıt sisteminden söz etmezken, Walmart’ın patenti gaz enerjisi kullanan bir sistem tarif ediyor.

Etiketler