Sanal Gerçeklik Yaşlı Kişilerin Seyahat Hayallerini Gerçekleştirmelerine Yardım Ediyor

Intel tarafından desteklenen bir proje yaşlılara sanal gerçeklikle farklı yerleri keşfetme fırsatı veriyor

Intel’in çevrimiçi serisi, teknolojinin nasıl insanların sağlıkları ve refahları için kullanılabileceğini keşfetmeye odaklanıyor. Çevrimiçi platform Razões para Acreditar (Reasons to Believe) ile yapılan, “Teknoloji ve Yaşam” (Technology and Life) isimli bir proje, sanal gerçekliğin yaşlıların hep gitmek istedikleri yerleri keşfetmelerini nasıl mümkün kıldığını gösteriyor. Halkla ilişkiler ajansı Burson-Marstellar, Intel’le birlikte Brezilya’daki huzurevinde kalan yaşlıların seyahat hayallerini fark etmelerini sağlamak için çalıştı.

Tesisin sakinlerine seyahat deneyimleri yüklenmiş sanal gerçeklik gözlükleri verildi. Görüşülenlerin bir kısmı, keşfetmek istedikleri yerler ve bunu neden istedikleri hakkında konuştu. Bazıları, hep gitmek istedikleri fakat fırsat olmadığı için gidemedikleri belirli yerleri, diğerleriyse anılarını canlandıran çocukluk zamanlarındaki yerleri yeniden ziyaret etmek istediler. Katılımcılar, nostalji ve heyecanın etkisiyle, anlaşılabilir bir şekilde sanal gerçeklik tecrübesi sırasında ve sonrasında duygulandılar.

Intel’in serisi aynı zamanda, otizm ve fiziksel rahatsızlıklar gibi hastalıkları nasıl iyileştirebileceğini keşfederek sanal gerçekliğin öneminin diğer yönlerini de araştırıyor.

Etiketler