Nesnelerin İnterneti Nedir ve Hindistan İçin Ne Anlama Geliyor?

Son zamanlarda kullanılan “Nesnelerin İnterneti” (IoT) terimini duymuşsunuzdur fakat arkasındaki anlamı gerçekten biliyor musunuz? Kavraması zor, gelişmekte olan bir teknoloji alanı.

Geniş anlamda, Nesnelerin İnterneti, webe bağlanabilen ve normal makineleri “akıllı” hale getiren bir aygıt ağı.

Örneğin, kahve makineniz akıllı telefonunuzdaki bir uygulamaya bağlanıp ekranınızda tıkladığınızda kahve yapmanıza olanak tanıyorsa, bu kahve makinesi Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası haline gelmiş oluyor.

Bu teknoloji, her gün yeni uygulamalar geliştirilmekle birlikte, ev eşyalarından endüstriyel eşyalara kadar her türlü cihaza uzanıyor. Hindistan’da bu gelişmeler çok hızlı gerçekleşiyor. Deloitte’in tahminine göre, 2020 yılına kadar ülkede 1.9 milyar IoT birimi olacak ve bu sektörün piyasa değeri 9 milyar doları bulacak.

Peki, bu gelişmelerin ışığında neler beklemeliyiz? Öncelikle, Hindistan’daki Nesnelerin İnterneti’nin şu anki halini incelemeliyiz.

Nesnelerin İnterneti’nde ne durumdayız?

Nesnelerin İnterneti alanında gerçekleşen birkaç önemli şey; mobil ödemeler ve akıllı cihazların oluşturulması ve uygulanması.

750 milyondan fazla aktif, fiziksel, kredi kartı ve banka kartının varlığına rağmen mobil ödeme seçeneklerinin önümüzdeki yıllarda pazara hakim olması bekleniyor. Büyük olasılıkla, telefonunuzda veya PayPal ya da Venmo gibi ödeme uygulamalarında depolanan bilgilerle ödeme yapacaksınız.

Akıllı cihazlar konusunda neler olduğunu daha ayrıntılı incelemek için, Airtel’in güç ve enerji depolama şirketi Luminous’a ne yaptığını inceleyebiliriz.

Inverter üretiminde bir pazar lideri olan Luminous, müşteri deneyimini bir üst seviyeye taşımak istedi. Amaçları, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak kullanımlarını ve performanslarını izleyebilmeleri için analitik ve izleme yetenekleri sunacak bir inverter sunmaktı.

Airtel, sadece şunu yapan akılllı bir inverter için bir Nesnelerin İnterneti çözümü geliştirdi: Veri, Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile toplanıyor ve müşterilerin kolayca erişebilecekleri sınıfının en iyisi bir mobil uygulama aracılığıyla paylaşılıyor.

Bu verilerle hem müşterilerin hem de Luminous’un deneyimi arttı. Kullanıcılar sorunlara proaktif bir şekilde cevap verdiler ve bu da inverterlerini daha güvenilir ve dayanıklı hale getirdi. Luminous, ürünlerini daha da geliştirmek için aldıkları bilgileri kullanıyor.

Yani, günlük olarak kullanılan bir ürüne Nesnelerin İnterneti’ni ekleyerek Airtel, o ürünün çevresindeki tüm deneyimlerin daha iyi olmasını sağladı. Bu harika bir haber, fakat sıradaki ne?

Geleceğe bir göz atış

Birçok teori, özellikle üretim ve otomotiv sektörlerinde, Nesnelerin İnterneti’nin gelişimi hakkında formüle edilmiştir.

Özellikle üretim konusunda, Nesnelerin İnterneti’nin üretimin her aşamasında bir birim seviyede bilgi sunması bekleniyor. Bu, her ürünün tüm oluşum süreci boyunca kontrol edilebileceği anlamına geliyor.

Bu artan görünürlük, karar vericilerin ilerlemeyi izlemesine ve zincir reaksiyon başlamadan önce sorunları önlemesine veya düzeltmesine yardımcı olabilir. Bu tür kalite kontrolleri daha önce hiç yoktu ve potansiyel olarak daha güvenli ürünleri ve daha iyi standartları beraberinde getirebilir. Bunun gibi akıllı üretim; General Electric, Siemens, Cisco ve hatta Harley Davidson gibi şirketlerde benimsendi.

Otomobil endüstrisinde Nesnelerin İnterneti’nin değerli olabilmesinin birçok yolu var. GPS özelliklerine sahip birçok araç zaten ağın bir parçası. Bu teknoloji, harita kullanmadan rotanızda seyretmenizi sağlıyor ve yanlış bir dönüş veya pit stop yapmanız durumunda sizi anında yönlendiriyor.

Bunların yanında, internet radyosu ve müzik yayını hizmeti gibi lüks alanlara kadar arabalarımız bilgisayarlarımız kadar web kullanımlı olabilir. Bazıları, gelecek nesillerin; otomobilleri, metin uyarıları, ahizesiz arama ve internet bağlantısı gibi özelliklere sahip “tekerlekli akıllı telefonlar” olarak göreceklerini planlıyor.

Google gibi şirketler, 2020 yılına kadar yolda olabilecek otonom otomobiller üzerinde çalışıyorlar. Bu otomobiller bir şoför ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve yolcuların seyahat ederken dinlenip daha üretken olmasına izin veriyor.

Bu tahminlerin bazıları gerçekleşecek, bazıları gerçekleşmeyecek. Fakat  kesin olan şu ki, dünyamız çok daha “akıllı” bir hale gelmek üzere.

Etiketler