İtfaiyecilerin Kaskındaki Artırılmış Gerçeklik Ekranı Emniyeti Artırabilir

Qwake Technologies‘in C-Thru sistemi şeffaf bir Artırılmış Gerçeklik ekranı aracılığıyla gerçek zamanlı navigasyon imkanı sağlıyor.

ABD merkezli Qwake Technologies, itfaiyecilerin yanan bir binadan beş kat daha hızlı çıkmasına yardımcı olabilecek bir sistem oluşturdu. Termal görüntüleme teknolojisi, görünürlük zayıf olduğunda insanları bulmak için acil hizmetler tarafından uzun zamandır kullanılıyordu fakat şirketin yeni C-Thru sistemi, doğrudan itfaiyecilerin görüş hattına yerleştirilen şeffaf bir Artırılmış Gerçeklik ekranı aracılığıyla gerçek zamanlı navigasyon imkânı sağlıyor. C-Thru, bilgisayar görüntüsünü kullanıcının çevresindeki bir yere yerleştirerek acil durumda ihtiyaç duyulan bilgileri itfaiyeciye sağlıyor ve ihtiyaç duyan kişilere ulaşmalarına yardımcı oluyor.

C-Thru cihazı, oyun kartı destesi boyutunda ve itfaiyecilerin dumanların arasından görmelerine yardımcı oluyor. Şahsi makine görüntü algoritmalarını Nvidia Tegra mobil işlemcileri ile birleştirerek çalışıyor. Cihaz, ayrıca, gelişmiş durumsal farkındalık için yardımcı sensörleri ve kablosuz veriyi entegre edebiliyor. Artırılmış gerçeklik ekranı, termal teknolojiyi ve itfaiyecilerin kendi gözleriyle gördüğü şeyleri yüklüyor. İtfaiyecilerin koruyucu ekipmanlarının yanı sıra, Qwake Technologies, bu buluşun gelecekte dronelara, robotlara ve elle tutulur cihazlara uygulanmasını umuyor.

Etiketler