Perakende Kıyameti Yıllardır Sürüyor

Yüz yüze perakendeciliğinin yaşadığı düşüşün önemli bir sonucu, binlerce kişinin işlerini kaybediyor olması. 

İşgücü İstatistikleri Bürosu’na (Bureau of Labor Statistics) göre, mağaza kapanışlarının rekor bir hızla arttığı Mayıs ayında, Ocak ayına oranla, mağazalarda 19.000 daha az kişi çalışıyordu. Bunun nedeni ise ABD’nin 1990’lardan beri çok fazla mağaza inşa etmesi ve çevrimiçi alışverişin patlaması.

Geriye dönüp baktığımızda, 1980’lerin sonundan beri perakende işlerin genel istihdamdaki payının düştüğünü görüyoruz.

Deutsche Bank’ın baş uluslararası ekonomisti Torsten Slok’un geçen haftalarda yazdığı bir notta belirttiğine göre, “Bakkaliyeler, süpermarketler, elektronik mağazalar, mobilya mağazaları gibi iş yerlerindeki istihdamın toplam istihdamdaki payı, 1989 yılından bu yana gerilemekte.”

“Başka bir şekilde açıklamak gerekirse, ekonomideki diğer sektörlere göre perakende sektörü daha az büyüme gösterdi. Perakende sektörünün düşük performans göstermesi yeni bir şey değil ve perakende sektörünün mutlak istihdam seviyesine baktığımızda şu anda yirmi yıldaki en üst seviyeye yakın durumda.”

Perakende sektöründeki toplam çalışan sayısı artmış olmasına rağmen, genel işgücü piyasasıyla karşılaştırıldığına düşüş göstermekte. Bu gösteriyor ki, sektördeki yavaş işe alım, genel işgücü piyasası ve ekonomi için can sıkıcı bir işaret olmayabilir.

Slok, “Önemli olan şu ki, perakende sektörü yapısal sarsıntılarla karşı karşıya fakat bu sarsıntılar tek başına ekonomiyi bir durgunluğa sürükleyecek kadar büyük değil.” dedi.

Etiketler