Elon Musk’ın Mars’ta ‘Kendi Kendine Yetebilen Bir Şehir’ Kurma Planları

Yıldızlara uzanmadığı ve yeni bir gezegen kolonize etmediği sürece insanlığın nesli tükenecek.

En azından Elon Musk öyle söylüyor. Teknoloji milyarderi Mars’ta ‘kendi kendine yetebilen’ bir şehir ile ilgili vizyonunu detaylı bir şekilde yeni bir makalesinde yayınladı.

16 sayfalık makalede SpaceX CEO’sunun yıllardır bahsettiği ve geçtiğimiz Eylül ayında Meksika’da düzenlenen Uluslararası Havacılık Kongresi’nde üzerinden geçtiği detaylı fikirler mevcut. Ancak Musk’ın bu yolculuk için hazırladığı rehber artık baskılı halde hazır ve bu rehberde ek olarak özel grafikler ve görseller de var. Bilim camiası bundan böyle istediği zaman bu teklifi mercek altına alabilecek.

Musk makalesini öyle içten bir şekilde yazmış ki 80 milyon kilometrelik bu yolculuğu neredeyse kolaymış gibi gösteriyor. “Gerçekten de isteyen herkesin gidebileceği bir yol var.” Musk’a göre en büyük engel insanları kırmızı gezegene ulaştırmanın yüksek maliyeti. 1969 yılında insanları aya göndermek için kullanılan geleneksel yöntemler kullanıldığı takdirde Musk bilet başına 10 milyar dolar tutacağını öngörüyor. Oysa kendisinin çok daha makul bir hedefi var.

“Eğer Mars’a taşınmanın maliyetini ABD’de ortalama bir ev satın alma maliyetine indirebilirsek, ki bu rakam 200,000 dolar civarında, o zaman bence kendi kendini sürdürebilen bir medeniyet oluşturabilme olasılığı artar. Bence bunun olma ihtimali çok yüksek.”

Bu fiyat noktasına ulaşabilmek için Musk Mars seyahat maliyetini yüzde 5 milyon iyileştirecek birkaç adım sunuyor. Uzay gemilerinin tamamen yeniden kullanılabilir olması ve yörüngede yakıt doldurabilmesi gerekiyor. Bununla birlikte Musk metanın ideal yakıt olduğunu, çünkü hidrojen gibi daha pahalı olan maddelere oranla metan gazını Mars üzerinde hasat etmenin teknik açıdan çok daha kolay olacağını belirtiyor.

Mühendislik talepleri karşılandığında kalkış vakti gelmiş olacak. Musk bunun 2023 yılına doğru gerçekleşmesini umuyor. Makalede kendi kendini sürdürebilen bir şehir için en az bir milyon insan gerektiğini belirtiyor ve uzay aracının her iki yıl 100 kişiyi taşıyabileceğini öne sürüyor. Bu oranla Mars’ta sürdürürülebilir bir medeniyet kurmak yaklaşık 40-100 yıl arasında sürecek.

Musk’ın dökümanında bulunan bir tablo, Dünya’dan ayrılan uzay gemilerinin Mars’a ulaşmasının yaklaşık 115 gün süreceğini gösteriyor. Musk’a göre yolculuklar da oldukça eğlenceli geçecekmiş. “Gerçekten eğlenceli ve heyecan verici olması gerekiyor. Sıkıcı ve sıkışık hissettirmemeli. Bu yüzden de mürettebat kabini ve yolcu kabinleri sıfır yerçekimi oyunlarının oynanabilmesi için tasarlandı. İnsanlar gemi içerisinde havalanabilecek. Gemide aynı zamanda bir restoran, filmler, kabinler ve kütüphaneler olacak. Gitmek gerçekten eğlenceli olacak ve çok iyi vakit geçireceksiniz.”

Musk nihai olarak bu projenin SpaceX, özel sektör ve devlet tarafından karşılanan bir özel bir ortaklığın sonucu olacağını vurguluyor.

Pekiyi Musk’a göre insanlık neden Ay’a gitmek yerine Mars’a gitmeyi tercih etsin?

“Bence Ay’da çok gezegenli olmak biraz zor, çünkü çok daha küçük bir gezegen. Herhangi bir atmosferi yok. Aynı zamanda Mars kadar zengin kaynaklara da sahip değil. Orada bir gün 28 gün sürerken Mars’ta gün sadece 24.5 saat sürüyor. Genel olarak Mars kendi kendine yetebilen bir medeniyet kurulabilmesi için çok daha elverişli şartlara sahip.”

Etiketler