İlk Yardım Droneları Yakında Şok Cihazları ile Gelecek

Yakın bir gelecekte dronelar yeni ilk müdahale ekiplerimiz haline gelebilir.

İsveç’te droneların şok cihazı taşımasına yönelik hazırlanan bir simülasyon araştırması için araştırmacılar, İsveç Ulaşım Ajansı’ndan GPS sistemi, kamerası ve defibrilatörü olan bir 8 pervanelik drone kullanarak Ekim 2016 tarihinde görüş mesafesinin ötesinde uçuşlar gerçekleştirdi.

Amaç, şok cihazı gibi hayat kurtaran ekipmanların drone aracılığıyla kalp krizi geçiren bir kişiye geleneksel ilk yardım müdahale tekniklerinden daha hızlı ulaştırılıp ulaştırılamayacağını ölçümlemekti. Bu araştırma umut vaat eden sonuçları beraberinde getirdi.

Her ne kadar araştırma, droneların gerçekçi bir senaryoda müdahale süresini azaltıp azaltmadığının henüz bilinemeyeceğini kabul etse de, araştırmacılar hem droneların hem de acil yardım hizmetlerinin müdahale sürelerini ölçerek droneların çok daha hızlı olduğu kanısına vardı.

Her şeyden önce droneların gitmeye hazır hale gelmesi çok daha kısa sürdü. Ambulans ekibinin hazırlanıp kapıdan çıkması 3 dakika alırken droneun hazır halde havalanması 3 saniye sürmüş.

Dronelar aynı zamanda destinasyonlarına ortalama olarak 5.5 dakikadan daha az bir sürede ulaşırken ambulans ekibi için bu süre 22 dakikayı bulabiliyordu.

Araştırmaya göre dronelar her koşulda sahaya ambulans ekibinden daha hızlı vardı ve hızları yolculuk başına ortalama olarak 16 dakika daha fazlaydı.

Merak ediyorsanız dronelar şok cihazlarını uygulama yetkisine sahip olmayacak. Bir başkası şok cihazını alıp kalp krizi geçiren kişiye yardımcı olmak zorunda kalacak.

ABD’de her yıl 100.000 kişiden 55’i hastane dışındayken kalp krizi geçiriyor. Bu insanların yalnızca 8-10’u hayatta kalabiliyor, ancak bu yeni bulgular droneların bu yüzdeyi artırabileceği umudunu vermiyor değil.

Araştırma yazarlarından Andreas Claesson, “Teknolojinin hali hazırda var olduğuna inanıyoruz. Havacılık düzenlemeleri oldukça katı ve şu an için bu tür drone hizmetlerini sunabilmek için bir engel teşkil edebilir. Öte yandan bunun önümüzdeki birkaç yıl içerisinde değişmesini umuyoruz.”

2018 yılına yönelik bir çalışma an itibariyle sürdürülmekte.

Etiketler