İsveç İlham Verici Yeni Turizm İletişimi Çerçevesinde Kendini Airbnb’de Listeledi

Toplamda 448.000 kilometre karelik yüzölçümü ile İsveç ortalama bir daireden ya da dağ evinden bir tık daha büyük.

Ancak gerçek inovasyon ne fiziksel ne de sanal sınır tanıyor. Visit Sweden isimli resmi turizm grubu, tam da bu noktaya basarak İskandinavya’nın en büyük ülkesini bütünüyle Airbnb’de listeledi.

Temiz hava almak isteyen meraklı seyahat severler, İsveç’in en güneyinde bulunan Smygehuk Burnu’ndan en kuzeyinde bulunan ve İsveç’in Norveç ve Finlandiya sınırlarının kesiştiği Three-Country Cairn heykellerine kadar her şeyi keşfedebiliyor.

Volvo’nun “Epic Split” reklam kampanyasının yaratıcısı olan ve geçtiğimiz yıl MDC Partners tarafından satın alınan Forsman & Bodenfors’un oluşturduğu bu enfes kampanya, dolaşma özgürlüğü olmasa belki bu kadar işe yaramayabilirdi.

“Toplum erişimi hakkı” anlamını taşıyan Allenmansrätt, hem yerel halkı hem ziyaretçileri bir meskenden ya da bir çiftlik arazisinden belirli bir mesafede bulunan herhangi bir kara parçasına ulaşım hakkı tanıyan bir yasa.

Visit Sweden’ın ABD bölge yöneticisi Jenny Kaiser, “Bu hak İsveç halkına doğayı deneyimleme ve İsveç’in muazzam vahşi tabiatının tadını çıkarma fırsatı veriyor.” diyor. “İsveç’te yüksek dağlardan derin ormanlara, muhteşem takımadalardan sakin meralara kadar her türlü doğaya sahibiz. Şimdi ise Airbnb ile birlikte herkesi İsveç’e davet ediyor ve dolaşma özgürlüğü sayesinde muhteşem doğamızı paylaşmak istiyoruz.”

“İsveç Airbnb’de” kampanyası son yıllarda İsveç turizmini canlandırmak amacıyla yürütülen yaratıcı çalışmalardan yalnızca bir tanesi. Belirli bir numaraya gelen telefonları cevaplamak üzere bir İsveç “elçisi” seçen “The Swedish Number” projesi İsveç Turizm Derneği’ni tanıtarak 2016 yılında Cannes’da Grand Prix Lion ödülünü kazandı. Ayrıca 2012’den beri Visit Sweden ve İsveç Enstitüsü de birlikte Curators of Sweden isimli bir program yürütüyor. Yerel ajans Volontaire tarafından yürütülen program kapsamında İsveç’in resmi Twitter hesabının (@sweden) yönetimi her hafta başka bir vatandaşa veriliyor.

Airbnb Kuzey Avrupa genel müdürü James McClure, “İsveç’i Airbnb’de karşılamaktan mutluluk duyuyoruz.” diyerek projeyi “bir turizm kurulu ile Airbnb arasındaki ilk ortaklık” olarak nitelendirdi.

Tabii ki her şey ücretsiz değil. İlgili kişiler Stokholm takım adalarında bulunan muazzam kayalıklar gibi yerlerden ilham alınarak hazırlanan hayali ilanlara bakıp daha sonra Airbnb’deki gerçek ilanlara erişebiliyor.

Etiketler