Londra Havaalanı’nın Yeni Kontrol Kulesinin İçinde Kimse Olmayacak

Büyük bir şehrin kalbinde yoğun hava trafiğini kontrol eden bir kontrol kulesi hayal edin, hem de içinde kimse olmadan. Bu hayal çok yakında Londra’da gerçek oluyor.

Londra Şehir Havaalanı, havalimanından yaklaşık 110 kilometre uzaklıkta bulunan bir İngiliz kasabasında oturan denetçiler tarafından yönetilecek bir “dijital hava trafiği kontrol kulesi” kuruyor.

Bu yeni kule, hava sahasında 360 derecelik görüş açısı sağlamak için 14 adet yüksek çözünürlüklü kamera ve pek çok farklı sensör kullanacak. Canlı video ve gerçek zamanlı veriler “süper-hızlı fiber bağlantı” sayesinde uzaktan kontrolörlere gönderilecek.

Hava trafiği denetçilerini istihdam eden ulusal hava trafiği hizmeti NATS’ın sözcüsü Paul Beauchamp, “Londra Şehir Havaalanı bu teknolojiyi uyarlayan en yoğun havaalanı olacak.” diyor.

Bu teknoloji şu an için sadece İsveç’te iki havaalanında kullanılmakta, ancak dünyada pek çok ülkenin ilgisini çekmeye başlamış bile.

Havalimanı aynı zamanda kamera ve monitörlerin “insan gözünden daha detaylı bilgi” sunmasını vaat ediyor.

Hava trafiği denetçileri hava durumu trendleri ve hareket eden objeler ile ilgili veriler sunan monitörlerle çevrili olacak. Denetçiler İngiltere hava sahasının denetim altında tutulduğu NATS merkezinde konumlanacak.

Havalimanı ve NATS, bu yeni sistemi hackerlara ve benzeri tehditlere karşı güvende tutacak sistemlere de sahip olduklarını söylüyor.

Kule ile denetim merkezi arasında üç özel fiber bağlantı olacak. Beauchamp bağlantılardan bir tanesinin normal operasyonlar için, diğer ikisinin ise yedek olduğunu belirtiyor.

İsveçli Saab Dijital Hava Trafik Çözümleri tarafından geliştirilen sistem son 10 yıldır gelişim ve test aşamasında.

Kule 2019 yılında yürürlüğe girdiğinde kimse işinden olmayacak, çünkü çalışanların tamamı bu yeni sistemi kullanmak üzere eğitilecek.

“Denetçiler operasyonun kalbi olmaya devam edecek. Şu an yaptıkları şeyi yapmaya devam edecekler, ancak bunu daha iyi yapabilmek için ellerinin altında bir sürü yeni teknolojik araç olacak.”

Londra Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl içerisinde yaklaşık 4.5 milyon yolcu kullanmış. Havaalanı özellikle iş için seyahat edenler arasında popülerlik gösteriyor, zira kendisi şehrin finansal merkezlerine diğer havalimanlarından daha yakın.

Etiketler