Eski Pillere Ödeme Yapan Yeni Otomat

Her ne kadar eski pillerin çöpe atılması çevre için zararlı olarak bilinse de, insanların çok büyük bir kısmı halen pil geri dönüşüm kutularını kullanmak yerine onları çöpe atmayı tercih ediyor. Pil devi Energiser’dan yatırım alan ve İsveçli Refind tarafından geliştirilen Coop Norway isimli yeni bir girişim, kullanıcılara fazladan teşvik sunan bir otomat makinesi tasarlamış.

Aynı zamanda Dünya Günü olarak bilinen 22 Nisan’da tanıtılan ters otomat sayesinde insanlar boş pillerini bir bölmeye boşaltacak, bu piller burada taranacak ve bir geri ödeme verilecek. Makine boyut sensörleri kullanarak temel ev tipi pilleri (AA, AAA, C, D ve 9V) tanıyabiliyor. Şu an için çalışmakta olan makineler pil başına bir krone ödeme yapıyor. Bu ödeme, yeni pil satın almak için kullanılabilecek bir kupon şekilde yapılıyor. Makineler istenilen her türlü değerde kupon basabilecek şekilde programlanabilmekte.

Coop Norway yöneticisi Geir Inge Stokke, “Norveçliler geri dönüşüm konusunda oldukça iyiler, ancak daha iyi olabilirler.” diyor. “Bilinçli olmak iyi bir motivasyon kaynağı, ancak finansal ödül gibi gelişmiş teşvikler daha önemli olabiliyor.”

Makine şu an için Oslo’daki Obs! mağazalarında test ediliyor ve eğer başarılı olursa ülkenin tamamında kullanılmaya başlanacak.

Etiketler