İnsanlar Neden Bu 400 Dolarlık Meyve Sıkacağına Gülüyor?

Juicero an itibariyle sıkıntılı bir durumdan kurtulmaya çalışıyor.

Kendisi internete bağlanabilen ve hazır sebze-meyve paketlerini meyve suyu haline getirebilen 400 dolarlık bir cihaz. Geçen günlerde Bloomberg’in yaptığı açıklamada ise bu paketleri kendi ellerinizle sıkarak aynı sonuca ulaşabildiğiniz ortaya çıktı.

İnsanlar burada tipik bir Silikon Vadisi senaryosu gördü: Bir startup, bir grup saf yatırımcıdan 120 milyon dolar yatırım alarak ve hiç kimsenin ihtiyacı olmayan pahalı bir ürün satarak meyve suyu çılgınlığından para kazanmaya çalışıyordu.

Meyve suyu bardağınıza sarılan bir robota benzeyen Juicero Twitter’da alay konusu haline geldi.

Şirket şimdilerde savunmasının son damlalarını sıkmaya çalışıyor gibi.

CEO Jeff Dunn, yaptığı açıklamada şirketinin insanların meyve sebze tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik inovatif bir ürün yarattığını dile getirerek Juicero’nun hayatı kolaylaştırdığını öne sürdü.

“Juicero’nun ürettiği değer soğuk sıkım bir meyve suyu bardağından çok daha fazlası.”

Kendisi, çocuklarını okula bıraktıktan sonra “kendisi için bir iyilik yapan” yorgun bir babayı ya da paketlerin son kullanma tarihi dolmadan uygulama üzerinden bildirim alan bir iş insanını hayal ediyormuş.

Dunn aynı zamanda müşterilerin paketleri kendi elleriyle sıkmamaları gerektiğini, zira bunun vasat bir meyve suyu deneyimine yol açacağını vurguladı.

Juicero ve onu Twitter’da savunmak için harekete geçen Juicerbro’lar (Evet, yani Juicero Kardeşler) cihazın Uber gibi firmaların yaptığı şeyi yaptığını söylüyor: Patlamaya hazır bir pazarı ele geçirmek.

Doğal olarak bazı kesimler buna karşı çıkıyor.

Her şeyden önce işin ekonomik yönü var: Juicero’nun paketleri ortalama olarak 7 dolar civarında ve 240 mililitrelik meyve suyu çıkartıyor. Diyelim ki arkadaşınız da günde 8 dolarını süpermarketten 500 mililitrelik bir meyve suyu almak için harcıyor. Juicero’nun kendi kendini amorti etmesi zaten bir yıldan fazla alır ve siz de bu süre zarfında arkadaşınızdan daha az meyve suyu içmiş olursunuz.

Bununla birlikte Juicero’nun tekli meyve suyu kutusu almaktan daha az atık ürettiğini öne sürenler de var; ancak Juicero’nun paketleri de başlı başına birer atık.

Piyasada kendi satın aldığınız meyveleriniz ile taze sıkma meyve suyu elde edebileceğiniz çok daha ucuz ve çevre dostu meyve sıkacakları da var.

En temizi de gidip bir kilo meyve alıp yemek. Yine de o meyvenin internete bağlanamayacağı konusunda sizi uyarmış olalım.

Etiketler