DigitalTalks İlkbahar17’nin Üçüncü Haftasında, Odağımızda Dönüşen Perakende Vardı

DigitalTalks İlkbahar17‘nin üçüncü haftasını 25 Nisan Salı akşamı geride bıraktık.

İlk oturumumuzda Thoughts & Talks Kurucusu Ozan Tatar’ın moderasyonunda Estee Lauder Türkiye Online Marka Müdürü Murat Bostancı ve Arvato SCM Solutions Genel Müdürü Umur Özkal‘ın katıldığı “Perakendedeki Dönüşüm ve E-ticaret” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdik.

Bu öğretici ve keyifli sohbetten kimi bölümleri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Umur Özkal

-Bir transformasyon var. Konvansiyonel perakendeden online’a geçiş var. Turizm, bankacılık sektörlerinde bu çok hızlı ilerledi ve Türkiye’de çok iyiyiz bu konuda. Perakendecilikte ise işler çok hızlı ilerlemedi. 2014’lerde e-ticaretin toplam perakende içinde payı 1,4 iken şimdi 3,5. Bu, birçok ülkenin aşağısında bir oran. Dünya genelinde de bu sayı 8.5 civarında. Türkiye’de birtakım nedenlerden dolayı çok hızlı ilerleme olmuyor.

-Türkiye’de temelde e-ticaret ucuz ürün ucuz edinimi olarak konumlandı fakat bu değişiyor ve değişmek zorunda.

-E-ticaret alanında iyi yapılan ve kötü yapılan şeyleri görebiliyoruz.  Önemli olan sağlıklı bir iş modelinin, stratejinin oluşturulması. Ve bu modelin, stratejinin gerek online gerekse de offline’da sağlıklı bir şekilde uygulanması. Farklı kanalların uyum içinde yönetilmesi oldukça kritik.

-Bir sorun da şu ki; e-ticarete yatırım yapan her şirket anında kar etme beklentisine giriyor halbuki böyle bir durum yok. Bu işte belirli bir dönemin yatırım olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle yerel perakendeciler daha kısa vadeli düşünebiliyor. Ancak uluslararası şirketler, belirli bir hedef oranına varana kadar ve istediklerine ulaşana kadar adım adım neler yapılması gerektiğini, hangi değer önerilerini müşterilere sunması gerektiğini biliyor.

-Ürünü ve insanların hayat tarzlarını eşleştiren, sadece satışa odaklanmayan, istatistiklere değer vererek insanları yakalayan akıllı çevreleyiciler var. Bunları iyi kullananlar başarılı oluyorlar, kullanmayanlar geride kalıyorlar.

-Türkiye’de alışveriş merkezlerinin popüler olmasıyla e-ticaretin ön plana çıkmasının aynı zamana denk gelmesi e-ticaretin gelişiminde olumsuz etki yarattı.

-İstanbul’da insanlar belirli lokasyonlarda, yoğun bir yerleşimde yaşıyorlar. İngiltere’de veya Avrupa’daki başka ülkelerde bu şekilde değil. Türkiye’de e-ticaretin yavaş gelişmesinin nedenlerinden biri de bu.

-Örneğin Çin’de e-ticaretin çok hızlı bir şekilde büyümesinin sebebi oturmuş büyük bir perakendeciliğin olmaması.

Murat Bostancı

-Dijital pazarlama bilgisi olmadan perakendecilikte tutunmak artık çok mümkün değil.

-Çok büyük bir uygulama (application) kirliliği var. Halbuki uygulamaların içeriğinin sürekli olarak güncellenmesi çok önemli. Aksi halde uygulamaların müşterileri çekmesi mümkün değil.

-Sitelerimizdeki toplam trafiğin %60’ı mobilden geliyor, toplam ticari hacmin ise %40’ı mobil cihazlardan geliyor.

– Alışveriş ile birlikte hediye olarak sunulan numune ürünler Türkiye’de çok iyi çalışıyor. Yalnız bunun o kadar tutmadığı pazarları da gözlemliyoruz.

-Türkiye’den birçok iyi uygulama örneklerini çıkartıyoruz ve bu gerçekleştirdiklerimizi Avrupa’daki arkadaşlarımızla paylaşıyoruz.

Umur Özkal

-Operasyon açısından baktığımız zaman siparişin mobilden veya çağrı merkezinden geliyor olması fark etmiyor. Sipariş ve hizmetimize odaklanıyoruz. Mobili verimli kullandığımız zaman etkisi büyük oluyor ama çok dikkatli olunması gereken bir kanal. Mobil aracılığıyla müşteriyle çok daha yüksek bir oranda iletişime geçebiliyorsunuz.

İkinci oturumumuzda ise Thoughts & Talks kurucusu Ozan Tatar, Wepublic İş Direktörü & Boyner E-ticaret Direktörü Barış Akyürek ile “Yeni Perakende Gerçeği & Omnichannel” başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi.

Bu verimli ve samimi sohbetten kimi bölümleri size aktarmak istiyoruz:

Barış Akyürek

-Morhipo ile Boyner e-ticarete geç girmiş fakat sonradan bu alanda hız kazanmış bir şirket.

-Yatırımlarımızın her yıl %20’sini e-ticaret ve bu alandaki alt yapıya aktarmayı planlıyoruz.

-Alışveriş merkezlerinde yer almaya ve aynı zamanda e-ticarete yatırım yapmaya devam edeceğiz çünkü ikisinin bir bütün olduğunu düşünüyoruz.

-Tekstilin dinamiklerinde Click & Collect’in yeri çok büyük. Oldukça ilgi görüyor. Mağazaya gelen kişi ürünü deniyor, gerekirse orada iade ediyor veya terzi hizmetinden faydalanıyor. Gıda veya elektronik perakendesinde durum farklı tabi.

-Tüm mağazalarımızda Beacon’larımız mevcut. Hopi’nin grup içindeki yeri o açıdan çok önemli. Ancak bluetooth’u açık telefonların oranı %15’lerde. Arabada cep telefonundan müzik dinleme alışkanlığı artıyor. Bu da açık blueetooth oranlarına olumlu yansıyacak…

-Trafiğin %60’ı mobilden gelirken satışın %45’i mobilden geliyor. İleride uygulamanın öneminin düşeceği kesin fakat bir yandan da ona yatırım yapmazsanız şu an piyasayı yakalayamıyorsunuz. Şu anda mobil uygulamasız olmaz. Mobil uyumlu (responsive) siteler çok daha fazla önem kazanacak.

-Morhipo’da hala indirimli/kampanya ürünlerinini (private shopping) cirosu sezon ürünlerinin üstünde.

-Pure online sitelerinin günün sonunda kar eden, karlılığı önceliklendiren bir yapıya dönüşmesi gerekiyor. Pazardan pay almak önemli ama günün sonunda ticaret yapıyoruz. Şirketler rekabet ederken tüm ticarete zarar vermemeli.

-Fiyattan ve markadan bağımsız olarak, internette bir ürününü fiyatı çok yüksek diye eleştiriler yapılıyor diye o ürünü satıştan kaldırmamak gerekiyor. Her ürünün bir alıcısı var. Bunları gözlemliyoruz. Bu tip eleştiri yazıları çıktığı zaman o ürünlerin satışları artabililiyor.

-E-ticarette ödeme güvenliğine yönelik çalışan ekiplerimiz ve özel yazılımlarımız var.

-Amacımız müşterlerimize offline veya online bağımsız tek bir deneyim sunmak. Örneğin Beymen’de sitede ürünlerini sepette bırakmış bir müşteri, mağazaya geldiği zaman (El terminallerine sahip satış danışmanlarımızla cep telefonu bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.) kendisine bu sepetteki ürünlerini hatırlatabiliyoruz. Veya sadece online’da satılan kimi ürünlerimizi Beymen’de mağazanın en iyi noktasına koyabiliyoruz.

-Bizim grup olarak e-ticarete bakışımız çok net olduğu için bariyerler önümüzden hızlıca kalktı. Bu noktada net bir vizyona sahip olmak çok önemli. İş fiziksel mağazalarla, e-ticaretin rekabetine dönmemeli. Herkes aynı hedefe koşmalı.

Bu serimizde değerli paylaşımlarda bulunan tüm konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza; elmas sponsorumuz Türkiye İş Bankası‘na, platin sponsorlarımız Arvato Bertelsmann ve Dell EMC‘ye, altın sponsorumuz Monitise‘a teşekkürlerimizi sunarız.

2 Mayıs Salı günü DigitalTalks İlkbahar17‘nin dördüncü haftasında, odağımızda ‘dijital dönüşüm’ olacak. Bu linkten detaylı bilgi alıp, kayıt olabilirsiniz.

İlgi çekici bir yazı: DigitalTalks İlkbahar17’nin İkinci Haftasında Neler Konuşuldu?

İlgi çekici bir yazı: DigitalTalks İlkbahar17’nin İlk Haftasında Yapay Zekayı Konuştuk

Etiketler