Uçan Bisikletler (Hoverbikes) Yolda

Dubai bu yaz otonom yolcu dronelarını karşılayacak olabilir, ancak Rusya’daki bir startup bunu daha da öteye götürerek gerçek bir uçak bisiklet (hoverbike) yaratmanın peşinde.

Moskova’nın biraz dışında bulunan startup ve bilim parkı Skolkovo’nun bağrından kopup gelen drone üreticisi Hoversurf, tek koltuklu bir uçan bisiklet geliştirdi. Bisikletin kendisi muhteşem görünüyor ancak bacaklarınız konusunda sizi endişeye sokmuyor da değil.

Scorpion-3, bir prototip olan Scorpion-1’in gelişmiş bir versiyonu, ancak temelde ikisi de aynı şekilde çalışıyor. Yolcu, bisikletin üzerine bir motosikletin üzerine oturur gibi oturuyor ve uçan bir bisikletten bekleyebileceğiniz gibi etrafta uçuyor. Ancak videolardan da görebileceğiniz gibi Star Trek’te gördüğünüz uçan bisikletlerin seviyesine erişebilmesi için en az 40 fırın ekmek yemesi lazım.

Hoversurf bu bisikleti “aksiyon sporları aracı” olarak konumlandırıyor ve bir tanesini satın almak size 6 haneli bir fiyata patlayabiliyor, bu yüzden de bisikletin yakın bir zaman içerisinde yerel cadde ve sokaklarda görülebileceğini söylemek pek mümkün değil. Öte yandan startup, aracın ulaşım potansiyeli üzerinde de duruyor.

Hoversurf, Scorpion-3’ü manuel ya da otomatik olarak kontrol edebilmek adına kendi yazılımını geliştirdi. Bu da bisiklette entegre sistemlerin olduğu, maksimum hız ve yüksekliğin de sınırlandırılabileceği anlamına geliyor.

Startupın kurucu ortağı ve baş mühendisi Alex Atamanov, bisikletin elektrik versiyonunun yaklaşık olarak 30 dakika uçabildiğini, benzin motorlu hibrid versiyonunun ise tam bir saat uçabileceğini belirtiyor.

Öte yandan İngiltere’den Malloy Aeronautics, ABD ordusu ile birlikte geliştirmeyi planladığı bir uçan bisiklet üzerinde çalışıyor. Bir Kickstarter projesi olarak başlayan bu bisiklet özellikle maliyet avantajı sağlayarak bir helikopterin yapabildiği neredeyse her şeyi yapıyor.

Etiketler