Cava, Restoranları Yeniden Tasarlamak için Verileri Nasıl Kullanıyor?

Yüksek teknolojili sensörler, fast-casual Akdeniz restoranındaki kararları bildiriyor.

D.C.’nin Akdenizli popüler mekanı Cava Mezze’nin kurucuları, altı yıl önce Cava restoran zinciriyle ülke çapında bir genişleme başlattı ve o zamandan beri büyüyen deney, bu sene 18 tane daha gelecek şekilde 24 restoran içermekte. Büyümesi, şef Dimitri Moshovitis’in jalapeno ile doldurulmuş feta kreması ve kavrulmuş kırmızı biber humusunun yanı sıra gizli bir malzeme olan Raspberry Pi ile tetiklendi. Bu, Cava’nın müşteri bekleme sürelerinden gıda güvenliği uygulamalarına kadar her şeyi izlemek için kullandığı sensör sisteminin arkasındaki teknoloji. Veri bilimcisi Josh Patchus, verilerden içgörüler elde etmenin Cava’nın “deneyimin yatırım getirisini” artırmaya nasıl devam ettiğini açıklıyor.

Düşünüp Taşınmak İçin Odayı Terk Edin (Leave the Room for Deliberation)

Uzun sıraların ve bekleme sürelerinin itici izleniminden kaçınmak için Patchus, hareket sensörlerini sipariş vermeyi bekleyen müşteriler için kullanıyor. Bulduğu şey ise sıraların menü panosunun yanında ve insanların servis bölümünde içerik seçerken biriktiği oldu. Patchus, “İnsanlara ne kadar çok seçenek verirseniz karar vermelerini o kadar zorlaştırırsınız.” dedi. Müşterilerin seçeneklerini sınırlamaktan ziyade Patchus, menü panolarını müşterilerin servis bölümüne ulaştıklarında ne bekleyebileceklerini bildirecek şekilde yeniden tasarladı. Bu değişim, sıraların %10 hızlı ilerlemesini ve %12 fazla insana daha yer açılmasını sağladı.

Müşterileri Stratejik Bir Şekilde Oturtun

Restoranların oturma alanlarındaki sensörler, kentsel alanlardaki müşterilerin genellikle yemek yiyebilecek kadar uzun kaldıklarını, banliyölerde ise daha uzun süreler kalmayı tercih ettiklerini gösteriyor. “Birçok insan buraya gelmek için uzun yollar kat ediyor. Bu nedenle yapmak istedikleri son şey yemeklerini yiyip hemen gitmek.” Patchus, büyük grupları barındırmalarına izin verecek şekilde banliyölerdeki oturma oranını %30’a kadar artırmayı önerdi. Bu partiler, yeniden tasarlanan mekanlardaki geliri metrekare başına %20’ye kadar artırdı.

Görmediğiniz Şeyi Yönetin

Patchus, sensörleri müşteriyle temas halinde olunmayan bölümlerdeki süreçleri izlemek için kullanıyor. Buzdolapları artık yöneticilere ne kadar süre açık kaldıklarını ve herhangi ani bir sıcaklık veya nem artışı olup olmadığını söyleyebiliyor. Ayrıca veriler Cava’nın brülörlerinin düzensiz ısınabileceğini gösterdikten sonra Patchus, yiyecek hazırlama ekibine (her şeyi sıfırdan yapanlar) baharatlı kuzu köfte gibi bazı belirli şeyleri ızgaranın ortasından hiçbir şeyin az pişmiş olmadığından emin olarak pişirmelerini tavsiye etti. O zamandan beri, müşterilerden gelen yemek kalitesiyle ilgili şikayetler %28 azaldı.

Gürültüye İzin Vermeyin

Yazarkasa servis bölümüne çok yakınsa müşteriler seçimlerini söylemek için bağırmak durumunda kalıyor ve sunucunun yanıtını duymaları zor olabiliyor. Sensörler, sipariş alanındaki desibel seviyesini izliyor; eğer yüksekse Patchus yeni bir modelleme öneriyor. “Müşterilerimizi anlamak için onların yakınlarında olmak zorundayız.” diyor. Sanal izleme teknolojisiyle aynı anda her yerde olunabiliyor.

Etiketler