BKM Yayınları’ndan Bir Kitap; Kimlik: Yeni Para

Bankalararası Kart Merkezi’nin yayınlarını takip etmek özellikle finansal teknolojiler alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere çok şey katacaktır. Daha önceden yayınladığımız bir yazımızda Anı ve Fotoğraflarla Türkiye’nin Kartlı Ödeme Sistemleri Tarihi adlı kitaptan sizlere bahsetmiştik.

Bugün ise size başka bir kitap hakkında bilgi vereceğiz:

KİMLİK: Yeni Para

Yazarı: David Birch

Orijinal Adı: IDENTITY is the NEW MONEY

Yayınevi: Kapital Medya

Türkçe Çevirisi: Ahmet Usta

Özet

Para nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Ne işe yarar? Kimlik nasıl tanımlanır? Kimlikleri ne için ve nasıl kullanırız? Bu sorulara cevap vermeksizin bir süre aklınızın bir köşesinde tutun. Çünkü hepsine şaşırtıcı sadelikte ama bir o kadar devrimsel bir bakış açısına açılan bir kapıdan geçeceksiniz.

Ortak değerler üzerinde ki kabullerimizden yola çıkan Kimlik: Yeni Para’nın yazarı David Birch içinde bulunduğumuz dijital bağlantılarla örülmüş yaşantılarımızda en temel soruların cevabını algılarımız ve alışkanlıklarımız üzerinden sorgulayarak para ve kimlik tanımlarına yeni bir bakış açısı sunuyor.

Sanal oyunlardaki dijital altınlardan, merkezi kontrolden bağımsız Bitcoin teknolojisine kadar paranın değişen yüzü ve tanımı aslında attığımız her adımda bizimle birlikte hareket eden ama bulunduğumuz fiziksel ve sanal ortamlara göre şekil değiştiren çok yönlü kimliklerimiz ile birleşiyor.

Kimlik ve paranın yakınsaması bireyler, şirketler, teknoloji dünyası ve devletler için kuralların yeniden tanımlanmasını gerektiriyor mu? Yoksa bakış açımızdaki ufak ayarlamalar ile yeni dünyaya hızlı bir adaptasyon mümkün mü?

Orijinal baskısı 2014 yılında yayınlanan Kimlik: Yeni Para teknolojinin bu kadar hızlı değiştiği bir dünyada ilginç bir şekilde güncelliğini korumaya devam ediyor zira temellerini temel kabuller üstüne kuruyor. Birden fazla yeni bakış açısı ve en temel sorulara modern cevaplar bulmak için bir solukta okumanız gereken bir eser.

Etiketler