Bu Ev Yalnızca 24 Saat İçinde 3 Boyutlu Yazıcıdan Çıktı

Evlerde de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi 3 boyutlu olarak yazdırmaya başlamamızla birlikte bir şirketin bir evi sadece 24 saat içinde yazdırması kulağa oldukça etkileyici geliyor.

Rusya’da yer alan bu 37 metre karelik ev sadece 1 günde inşa edildi.

3 boyutlu yazdırma firması Apis Cor, evi saha üzerinde mobil bir yazıcı kullanarak inşa etti. Duvarlar, bölmeler ve bina kılıfı başta olmak üzere evin ana bileşenleri sadece beton karışım kullanılarak yazdırıldı. Mobilya ve pencereler gibi yapılar da eklendikten sonra evin dış cephesi parlak bir boya ile boyandı.

İnşaatın toplam maliyeti mi dediniz? Yalnızca 10.134 dolar.

Apis Cor’un Rusya’daki tesislerinde bulunan evde bir hol, bir banyo, bir salon ve bir de mutfak var. Şirket evin 175 yıl kadar dayanıklı olduğunu iddia ediyor.

Kurucu Nikita Chen-yun-tai, “İnşaatın aynı anda hem hızlı, hem doğa dostu, hem verimli ve hem de güvenilir olamayacağı varsayımını kırmak istedik.” diyor. “Amacımız global olarak büyüyen konaklama sorununa çözüm getiren en büyük uluslararası inşaat firması olmak.”

Apis Cor, saha üzerinde bütün bina yazdırabilen 3 boyutlu yazıcı geliştiren ilk şirket olduğunu da öne sürüyor.

3 boyutlu yazdırılmış evler normalde saha dışında inşa ediliyor ve sahada birleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın ilk yazdırılmış apartman binası Çin’de inşa edilmişti. Yapıların tamamı, saha dışında yazdırılmıştı.

Bir başka Çin inşaat firması saha üzerinde iki katlı bir ev inşa etmeyi başarmıştı. Her ne kadar Apis Cor’un evine kıyasla bu firmanın yapısı geleneksel bir evi andırıyor olsa da, evi inşa etmeleri toplamda 45 gün sürmüştü.

İnsan gelecekte bu teknoloji kullanılarak ortaya çıkabilecek farklı şekil ve boyutlardaki evleri hayal etmeden edemiyor.

Etiketler