Tesla’nın Pazar Değeri Ford’a Yaklaştı

Tesla’nın pazar değeri 114 yıllık marka Ford’a yaklaşmış durumda.

 Geçtiğimiz günlerde tam yıl gelir raporunu paylaşan Tesla, 44.6 milyar dolarlık rakamlarıyla 49.9 milyar dolar değerindeki Ford’a yaklaştı.

 Elektrikli araba üreticisi %12’lik bir artışla Ford’un şu andaki değerine ulaşmış olacak.

 Ford’dan çok daha küçük olan Tesla’nın hızla büyüdüğü aşikar. Tesla’nın değeri bu yılın başından beri %30 artmışken Ford yalnızca %5 büyüdü.

 Bir yıl önce Ford’un değeri Tesla’nın iki katıydı ve  4 yıl önce 10 katına denk geliyordu. Tesla’nın değeri daha şimdiden Fiat Chrysler’in iki katından fazlasına tekabül ediyor.

 Ford, dünyanın en ikonik araba üreticilerinden biri ve Henry Ford modern montaj hattının babası olarak kabul ediliyor. General Motors ve Chrysler gibi rakiplerinin aksine Ford, 2009 yılında iflastan kurtulmayı başardı. 2009 yılı bu araba üreticilerinin hissedarlarını piyasalardan silmişti.

CEO Elon Musk tarafından yönetilen Tesla, birinci sıradaki elektrikli araç üreticisi ancak önemli üreticilerle karşılaştırıldığında elbette hala niş kalıyor.

Geçtiğimiz yıl Tesla 76 bin araç satarken Ford, dünya genelinde 6.7 milyon araba ve kamyon sattı. Tesla tam yıl raporlarında 7 milyar dolar gelir bekleyişi içerisinde. Ford’un ise yalnızca yıllık geliri 152 milyar dolar. Ayrıca Ford 4.6 milyar dolar kar beyan etmişken Tesla tam yıl için kar belirtmedi. 22 milyon dolarlık üçüncü çeyrek karı 2010 yılında halka açıldıktan sonraki ikinci karlı çeyreği olarak kayıtlara geçti.

Ancak yatırımcılar şirketin geleceğiyle ilgili iddiaya giriyor. Özellikle de ilk kitlesel arabası (mass market car) Model 3 ile ilgili. Model 3 bu yılın sonlarında satışa girecek. Şirket 35 bin dolarlık liste fiyatı bulunan Model 3 aracı için şimdiden 300 binden fazla sipariş aldı.

Ford ve diğer geleneksel araba üreticileri de kendi seri üretim elektrikli arabalarını üretmek için acele ediyor. Ocak ayında Ford 2020 yılına kadar elektrikli araç üretimi işine 4.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Yatırım yapacağı elektrikli araç modelleri arasında ikonik modeller olan F-150 pikap tipi araç ve Mustang de bulunuyor.

Ford, Tesla ve Chevrolet Bolt üreticisi General Motors’u yakalamaya çalışıyor. Ford CEO’su Mark Fields ocak ayında yaptığı tahminlerde hibrid ve elektrikli araçların 15 yıl içerisinde benzinli araçlardan daha fazla satacağını belirtmişti.

Etiketler