Apple’ın 5 Milyar Dolarlık Kampüsü Resmi Olarak Nisan’da Açılacak ve Ziyaret Edebileceksiniz

Apple, 5 milyar dolarlık yeni kampüsünün Nisan ayından başlayarak çalışanlara açık olacağını duyurdu.

Silikon Vadisi teknoloji devi, 175 dönümlük bir araziye kurulu yeni kampüse 12.000’den fazla çalışanı taşımanın altı aydan fazla süreceğini söyledi.

Apple’ın şu anda “Apple Park” olarak adlandırdığı halka şeklindeki tesis, programın birkaç ay gerisinde. Apple, ana bina ve çevresindeki park alanındaki inşaatın yaz boyunca devam edeceğini söyledi.

Apple, Apple Park’ın ayrıca şu özelliklere sahip olacağını açıkladı:

  • Apple Store’u ve halka açık kafesi olan bir ziyaretçi merkezi
  • 1000 metrekarelik bir fitness merkezi
  • Güvenli araştırma ve geliştirme tesisleri
  • 2 mil yürüyüş ve koşu pistleri
  • Bir meyve bahçesi, bir çayır ve bir gölet
Ana Bina. Görsel: Apple

Apple, Apple Park üzerinde 2013 yılında çalışmaya başladı. CEO’su Tim Cook geçen yıl çalışanlarına, Apple’ın Ocak 2017’de ilk grubu yeni “Uzaygemisi” kampüsüne taşımayı planladığını söyledi.

Ayrıca çarşamba günü Apple, yaşasaydı bu cuma 62 yaşına girecek olan kurucu ortağının anısına 1.000 kişilik yeni oditoryumun Steve Jobs Tiyatrosu olarak isimlendirileceğini açıkladı. Bu senenin sonlarına doğru açılacak olan oditoryum, kampüsün kalanını yukardan görebilecek şekilde bir tepenin üzerinde duruyor ve metalik karbon fiber bir çatısı var.

Cook yaptığı açıklamada, “Steve’in Apple hakkındaki görüşleri bizimle kendi zamanının ötesine uzandı.” dedi. “Apple Park’ın gelecek nesiller için yeniliğin evi olmasını istedi. Çalışma ve park alanları, ekiplerimize ilham verecek ve çevreye fayda sağlayacak şekilde tasarlandı. Dünyadaki kendi benzerleri arasında enerji konusunda en verimli yapıyı yaptık ve kampüs tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak.” dedi.

Steve Jobs Tiyatrosu. Görsel: Apple

Apple’ın tasarım sorumlusu Jonny Ive de açıklamada şu cümleleri paylaştı: “Steve, enerjisinin büyük bir kısmını çok önemli ve yaratıcı ortamlar yaratmaya ve onları desteklemeye yatırdı. Yeni kampüsümüzün tasarımına, mühendisliğine ve yapımına ürünlerimizi karakterize eden aynı şevk ve tasarım prensipleriyle yaklaştık.

Olağanüstü gelişmiş yapıları park alanlarıyla birleştirmek; insanların yaratıcılığını açığa çıkarabileceği, işbirliği yapabileceği ve birlikte çalışabileceği harika bir ortam yaratıyor. Foster + Partners’ın olağanüstü mimari pratiğiyle uzun yıllar boyunca yakından çalışabildiğimiz için son derece şanslıydık.”

Ne diyelim? Apple Park, Apple için hayırlı ve uğurlu olsun 🙂

Etiketler