Apple’ın CEO’su Tim Cook, Artırılmış Gerçekliğin “Akıllı Telefon Gibi Büyük Bir Fikir” Olduğunu Düşünüyor

Kendisi dışında hiç kimse Apple’ın bir sonraki büyük ürününün ne olduğunu bilmiyor.

Ancak Apple’ın CEO’su Tim Cook, şirketin yatırım yaptığının ve artırılmış gerçeklikte büyük bir potansiyel gördüğünün ipuçlarını vermeye devam ediyor.

Gerçek ortamlarda sanal nesneleri görebilmemizi sağlamak için bilgisayar grafikleri ve interneti gerçek dünya ile birleştiren teknolojiye teknoloji uzmanlarının verdiği isim bu. Pokemon Go gibi güncel uygulamaların çoğunlukla akıllı telefonları kullanmasına rağmen bu teknolojinin sonu bir çift akıllı gözlük olacak.

Geçtiğimiz cuma günü The Independent‘ta yayınlanan David Phelan ile gerçekleştirdiği röportajında Cook, artırılmış gerçeklik ve akıllı telefonu karşılaştırdı:

“Bunu akıllı telefon gibi büyük bir fikir olarak görüyorum. Akıllı telefon herkes içindir. Biliyoruz ki iPhone belirli bir demografik, belirli bir ülke veya pazar için değil, herkes için. Bence artırılmış gerçeklik (augmented reality/AR) de bu kadar büyük. Çok büyük. Birçok  yaşamı geliştirebilecek ve eğlenceli olabilecek şeyler konusunda heyecanlanıyorum.”

Ancak Cook, Apple’ın son zamanlarda söylentilere konu olan “akıllı gözlükler gibi belirli bir AR ürünü” hazırlaması fikrini eleştirdi.

“AR’yi, iPhone’umdaki silikonu burada gördüğüm gibi görüyorum,” dedi. “Tek başına bir ürün değil – temel bir teknoloji.”

Bu, Apple’ın AR teknolojisini kimi uygulamalarına, kamera uygulaması ve bunun altında yatan teknoloji gibi, dahil edeceği anlamına gelebilir. Son yıllarda Apple, farklı AR startupı satın aldı.

Business Insider’a konuşan Loup Ventures’in kurucusu Gene Munster, “Bu, geldiğini bildiğiniz bir şey.” dedi. “iPhone ortaya çıkmadan önce bu gibi konuşmalar yapıyorduk, telefon pazarında bir şeyler yapacaklarını belirtmeye başlamışlardı. Apple Watch ortaya çıkmadan önce de giyilebilir ürünlerden ve bileğin daha iyi bir seçenek olduğundan bahsediyorlardı.”

AR’de gördüğü potansiyel ile ilgili Cook’un ilk konuşması bu değildi. Ekim ayında, AR’yi sanal gerçeklik gibi diğer kapsamlı teknolojilerden üstün bir bahis olarak görmesinin nedenini açıklamıştı ve dünya çapında önemli sayıda insanın her gün AR deneyimine sahip olması gerektiğini söylemişti. Yine Ekim ayında Cook şu yorumda bulunmuştu, “AR uzun bir süre alacak çünkü o alanda bazı önemli teknolojik zorluklar var. Ama gerçekleşecek, hem de büyük bir olay olarak gerçekleşecek. Ve bu olduğunda onsuz nasıl yaşamış olduğumuza şaşıracağız. Telefonlarımız olmadan nasıl yaşamış olduğumuza günümüzde şaşırdığımız gibi.”

Etiketler