Zihin Kontrollü Telebulunma Aracı Fiziksel Engelli İnsanlara Yardımcı Oluyor

Telebulunma robotları ve uzaktan kumandalı video iletişim araçları ile daha önce de karşılaşmıştık. Şimdi Aubot isimli startup, fiziksel olarak engelli olan kullanıcılarına zihinlerini kullanarak telebulunma araçlarını kontrol etme imkanı sunuyor.

Kullanıcılar Aubot’un telebulunma cihazı Teleport’un fiziksel uzaktan kumandasını kullanamaz durumdalarsa yapmaları gereken şey MindWave EEG okuyucu isimli cihaz üzerinden cihaz ile etkileşime girmek oluyor. Bu okuyucu beyin dalgalarını okuyabiliyor. Kullanıcılar cihazı belli bir “dikkat eşiğine” doğru hareket ettirmek üzerine yoğunlaşırlarsa bu, doğrudan Teleport tarafından hareket etme emri olarak algılanıyor. Kullanıcılar sonrasında emirlerini modifiye etmek için farklı göz kırpma kombinasyonları oluşturup Aubot’un yön değiştirmesini sağlayabiliyor. Böylece kullanıcılar yakın çevrelerini keşfedebiliyor ve diledikleri insanlarla iletişim kurabiliyor.

Teleport an itibariyle 2.800 dolarlık fiyatı ile satışta. Büyük ölçüde otonom hareket kabiliyeti sağlayacak olan robotik kollar gibi ek modüler özelliklerin getirilmesi de planlar dahilinde.

Etiketler