Kozmetik Devi L’Oréal 5 Teknoloji Startupına Yatırım Yapıyor

Fransız kozmetik devi L’Oréal Pazartesi günü yaptığı açıklamada ortağı Founders Factory ile birlikte güzellik sektöründe faaliyet gösteren 5 teknoloji startupına yatırım yapacağını açıkladı.

L’Oréal 2012 yılında Silikon Vadisi’nde bir iç startup birimi kurmuş, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ise dijital kuluçka merkezi olan Founders Factory’ye yatırım yapmıştı. Founders Factory’nin kurucu ortaklarından biri, lastminute.com’un eski CEO’su Brent Hoberman.

L’Oréal ve Founders Factory; InsitU, Preemadonna, Tailify, Veleza ve Cosmose olmak üzere toplamda 5 startupı kuluçka merkezlerinde geliştirmek üzere seçtiklerini duyurdular.

Bu 5 şirketin tamamı ürünlerini tanıtmak için interneti ve mobil teknolojileri kullanıyor. Veleza ve Cosmose’un kurucuları sırasıyla Litvanyalı ve Polonyalı girişimciler.

L’Oréal 2015 yılında satışlarının yüzde 5’inden fazlasını online yolla gerçekleştirdi. Bundan 5 yıl önce 150 kişi olan dijital takımı şimdilerde 1.000’i aşıyor. Sadece 2016 yılında bu takıma yüzlerce kişi katıldı. L’Oréal reklam bütçesinin yüzde 25,5’ini dijital iletişime harcadı. Özellikle Orta Doğu gibi güzellik ipuçları ve satın almaları için internetin sıklıkla kullanıldığı bölgelerdeki tüketici tabanı arttıkça bu oranın da artması bekleniyor.

Etiketler