JetBlue Tüm İç Hat Uçuşlarında Ücretsiz Wi-Fi Sunuyor

Uçak yolcuları için ücretsiz güzellikler gelmeye devam ediyor.

JetBlue geçtiğimiz günlerde tüm iç hat uçuşlarında ücretsiz Wi-Fi olacağını duyurdu.

New York merkezli havayolu, 2013 yılının sonuna doğru bir uçağında kapıdan kapıya internet hizmet sunmaya başlamıştı. Havayolu şimdi de bu hizmet 227 uçaktan oluşan tüm ABD filosuna yaymaya hazırlanıyor. CheapAir.com CEO’su Jeff Klee, “Şu sıralar uçak yolcuları oldukça şanslı.” diyor. “Havayolları gerçekten ürün için rekabet etmeye başladı.”

JetBlue, her uçağında uçuşun tamamı boyunca ücretsiz Wi-Fi hizmeti veren ilk ABD havayolu olduğunu öne sürüyor. American Airlines da neredeyse her iç hat uçuşunda ücretsiz Wi-Fi veriyor, ancak müşterilerin günlük veya aylık bir paket satın alması gerekiyor. Günlük paketin ücreti ise 16 dolar. Delta da günlük Wi-Fi paketi için aynı miktarda ücret talep ediyor. Southwest Havayolları ise günlük internet erişimi için 8 dolarlık bir ücret belirlemiş.

JetBlue’nun pazarlama genel müdür yardımcısı Jamie Perry, “Bir seferinde Boston’dan San Francisco’ya giden bir uçuşta aynı anda 190 cihaz Wi-Fi’ya bağlıydı.” diyor. “Buna rağmen yolcularımız sorunsuz bir şekilde video izleyebiliyorlardı.”

Geçtiğimiz günlerde Alaska Havayolları, Wi-Fi sağlanan uçuşlarda bulunan yolcularının iMessage, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarını da ücretsiz olarak kullanabileceğini duyurmuştu.

Düşük yakıt fiyatları sağolsun, geçtiğimiz son birkaç sene havacılık sektörü için oldukça karlı geçti. Bunun sonucunda da havayolları uçuş esnasında sundukları hizmetlerden, özellikle eğlence ve gıda hizmetlerinden ücret almaktan uzaklaşmaya başladı.

Klee, havayollarının tam olarak hangi hizmetlerden ücret almaya değer olduğunu çözmeye çalıştıklarından bahsediyor. Örneğin Delta, geçtiğimiz yandan beri eğlenceye dair her türlü hizmeti ücretsiz hale getirdi. Onu takiben American Airlines da benzer bir duyuru yapmıştı.

Yine Delta geçtiğimiz sene ücretsiz yemek konusunda testler yapmayı denemişti.

Klee, “Valizler halihazırda bir karlılık merkezine dönüştü. Bunu ücretsiz vermenin bir anlamı yok.” diyor. “Öte yandan yemekler ise zaten havayollarına fazla para getirmiyor. Neden onları ücretsiz yapmasınlar ki?”

Etiketler