Delta, Karbon Nötr Oluyor

Delta-Cevre-Karbon-Emisyonu

Dünyanın en büyük havayolları şirketlerinden biri olan Delta, karbon nötr olacağını açıkladı. Ürettiği tüm sera gazı emisyonlarını bitirme sözü, bir havayolu şirketi tarafından şimdiye kadar yapılmış en iddialı iklim taahhütlerinden biri.

Delta, önümüzdeki 10 yıl içinde sera gazı emisyonlarını azaltmak ve karbondioksiti atmosferden çıkarmak amacıyla yatırım yaparak 1 milyar dolar harcayacak. Gelecek aydan itibaren havayolu, uçuşlarından ve yer operasyonlarından kaynaklanan emisyonları bitirmek için çalışacak.

Bu yeni taahhüt; Delta ve diğer havayolu şirketlerinin, tüketicilerin uçuşların gezegeni nasıl orantısız bir şekilde ısıttığı konusundaki endişelerini karşılamak için daha önceki çabalarına dayanıyor. The Guardian’ın analizine göre, Londra’dan New York’a tek bir gidiş-dönüş uçuşu, bir yıl boyunca tek bir kişinin üretebileceği kadar karbondioksit üretiyor.

Delta CEO’su Ed Bastian bir video açıklamasında “Müşterileri hiçbir zaman harika bir seyahat deneyimi ile gezegenimiz üzerindeki etkileri arasında bırakmak istemiyoruz.” dedi.

Şu anda, küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 2’si havacılık sektöründen geliyor. Ancak, havayolları karbon ayak izlerini azaltmak için önlemler almadığı sürece bu sayının hızla artması bekleniyor. Kar amacı gütmeyen Uluslararası Temiz Taşıma Konseyi’nin bir raporuna göre, havacılıktan gelen sera gazları sadece son beş yılda neredeyse üçte bir oranında arttı. Küresel havacılık emisyonlarının 2050 yılına kadar üç katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Delta yılda yaklaşık 40 milyon metrik ton karbondioksit yayıyor; bu da yaklaşık 10 kömür yakıtlı elektrik santralinden yayılan yaklaşık bir yıllık emisyona eşit. Şirket 2012 yılından bu yana bu düzeyde tutmak için çalışıyor; Delta’nın karbondioksit kirliliğinin yüzde 98’i, şirketin “en büyük çevresel etkisi” olduğunu söylediği uçaklarından geliyor. Bu yüzden filosunu daha verimli uçaklarla güncellemek istiyor ve biyoyakıtlarla güçlendirmeye çalışıyor. Bu yıl CES için Delta, Las Vegas’a ve Las Vegas’tan olan tüm uçuşlarından kaynaklanan emisyonları da telafi etti (offset).

Microsoft gibi şirketleri takiben Delta, kalan karbon ayak izini bitirmek için sadece telafilere güvenmek yerine karbon yakalama ve ortadan kaldırmaya daha fazla ilgi gösterdiklerini ifade etti. Henüz pek çok ayrıntı yayınlamamasına rağmen Delta, karbondioksiti atmosferden çeken negatif emisyon teknolojilerine yatırım yapacağını söyledi. Ayrıca ormancılık, sulak alanların restorasyonu ve otlakların korunması gibi doğa temelli çözümler yoluyla karbonu tutmanın yollarını da düşündüklerini belirtti.

Delta’nın elektrikli uçuş seçeneğini ise hala düşünmediği görülüyor. CNBC ile yaptığı röportajda Bastian, “Jet yakıtı ayak izimizden çıkardığımız bir gelecek görmüyorum.” dedi. Ticari uçuş teknolojisi potansiyel olarak onlarca yıl uzakta – piller çok ağır – ancak tam elektrikli deniz uçağı geçen Aralık ayında ilk kez Britanya Kolumbiyası’nda havalandı.

JetBlue Ocak ayında yaptığı açıklamada, Temmuz ayında başlayan tüm iç hat uçuşlarını karbon nötr hale getireceğini açıkladı. Bu o zamana bir ABD havayolu şirketinin en büyük karbon nötr taahhüdüydü. Delta’nın duyurusu, işletmelerini daha sürdürülebilir hale getirmek için çaba harcayan havayolları söz konusu olduğunda, daha fazla takipçi olabileceğini gösteriyor.

Etiketler