Dünyanın En Zengin Ülkelerinin Bazılarında İnanılmaz Yavaş Mobil İnternet Var

Dünyanın en zengin ülkelerinden bazılarında inanılmaz yavaş mobil internet var.

ABD, İngiltere ve Almanya, söz konusu 4G erişimi ve yükleme hızları olduğunda halen gelişmekte olan ülkelerin gerisinden geliyorlar.

Danışmanlık firması OpenSignal tarafından yayınlanan bir rapora göre Amerikalı kullanıcılar saniyede 13 megabitlik bir hıza tahammül etmek zorunda kalıyorlar. Bu da dünyanın en yavaş 69’uncu hızı; Ekvador’un (25 Mbps), Çin ve Kazakistan’ın (22 Mbps) hızlarından da sonra geliyor.

Bu konuda dünya lideri olan Singapur 46 megabitlik hızı ile adeta uçuyor. Global ortalama ise 17.4 olarak belirlenmiş.

ABD, söz konusu hız olduğunda oldukça kötü bir grafik sergilese de erişim konusunda çok daha başarılı görünüyor. ABD’de standart bir kullanıcı 4G bağlantısına yüzde 81 oranında başarılı bir şekilde bağlanabiliyor. Bu da ABD’yi global sıralamada 10’uncu sıraya yerleştiriyor.

Öte yandan İngiltere dünyada 4G erişilebilirliği konusunda 54’üncü sırada. Ortalama bir İngiliz kullanıcı 4G’ye yalnızca yüzde 58 oranında erişebiliyor. Arnavutluk, Panama ve Peru bile bu orandan daha yüksek rakamlar sergiliyor. İngiliz hükümeti yetkilileri, yaptıkları açıklamada ülkenin daha da arka sıralara düşme riski taşıdığını belirtti.

“Yollarımız ve ray sistemlerimiz adeta dijital birer çöl gibiler. Şehir merkezlerimizde bile bağlılığın imkansız olduğu noktalar bulunmakta. Bu yalnızca sinir bozucu değil, aynı zamanda İngiliz iş dünyasını da olumsuz etkiliyor.”

Alman kullanıcıları da aynı deneyime mahkum ediliyor. 4G’ye yüzde 57 oranında erişim sağlayabilirken ortalama yükleme hızları saniyede 20 megabit olarak hesaplanıyor. Bu Romanya ve Bulgaristan’dan daha düşük. OpenSignal raporu zengin Asya ülkelerinin dünyada en iyi kapsama alanına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Güney Kore ve Japonya, 4G ağlarına bağlantının yüzde 90’ın üzerinde gerçekleştiği tek iki ülke olarak konumlanıyor.

Türkiye ise %52,85 4G erişim oranı ile alt sıralarda yer alırken, saniyede 28,14 mbps hızı ile üst sıralarda yer alıyor.

Etiketler