Kocaeli’nde Artık Temassız Banka ve Kredi Kartınızla Seyahat Edebilirsiniz

Mastercard; Londra, Chicago, Moskova, Kiev, Bükreş gibi dünyanın büyük şehirlerinde toplu taşımada uygulanan altyapıyı, Türkiye’de Mersin’den sonra şimdi de Kocaeli’nde kullanıma sundu.

Mastercard’ın güvenli altyapısıyla artık Kocaelililer temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonlarını toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek.

Ekim ayında bu sistemin kullanılmaya başlandığı Mersin’den sonra şimdi Kocaeli’nde de Mastercard’ın güvenli altyapısıyla artık temasız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonları, toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek. Kocaeli’nde toplu taşıma araçlarını kullananlar, artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, temassız  kredi / banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabilecekler.

Bu uygulama sayesinde kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamayacak, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de yaşamayacak. Bu sistemin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasıyla beraber başka şehirlere seyahat edecek olan Kocaelili kart sahipleri, gittikleri şehirlerdeki sisteme yabancılık çekmeden ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilecekler.

Kurşun: “Amacımız, nakitsiz toplum…”

Mastercard Hızlı Büyüyen Avrupa Pazarlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Kurşun, geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz Mastercard olarak, global ödeme çözümlerinde faaliyet gösteren bir teknoloji markasıyız. 50 yıldır bu sektöre yön veriyoruz. Tam 210 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Bizim temel bir amacımız var; dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha hızlı, güvenilir ve basit çözümler sunarak nakitsiz topluma doğru hızla ilerlemek. Biz, yenilikçi, güvenli ödeme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşması, vatandaşlarımızın dünyadaki büyük şehirlerle eşzamanlı olarak inovatif ürünleri deneyimlemesi için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplu Taşıma Dairesi Başkanı Salih Kumbar da, “Şehrimizde toplu taşımayı vatandaşlarımız için en basit ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Mastercard iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu projenin de büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Bu uygulama, Kocaelili vatandaşlarımızın günlük hayatını önemli oranda kolaylaştıracak. Böylece akıllı şehir olma yolunda da önemli bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

Umarız İstanbul’da da bir an önce temassız banka ve kredi kartlarımızı, mobil telefonlarımızı ulaşımda kullanabiliriz. Özellikle İstanbul’un turizm potansiyelini düşündüğümüz zaman bu daha da önem kazanıyor.

Açıkça söylemek gerekirse İstanbul’da zaman zaman toplu taşımayı kullanıyorum ve cüzdanımda yer kapladığı için her zaman yanımda İstanbul Kart taşımıyorum… Metro istasyonlarında üç geçişlik kart almak istersem makina sadece 10 TL kabul ediyor. Yani 20 TL ile kart alamıyorsunuz… 4 TL’ye tek geçişlik jeton aldığım zaman ise makina bana 16 tane 1 TL veriyor. Yıl 2016 ve İstanbul’daki tablo bu.

Geçen haftalarda gittiğim Prag’ta, temassız kredi kartımla rahatça metro bileti alabilmiştim… Berlin’e gittiğim zaman ise yüklediğim mobil uygulamaya (BVG FahrInfo) kredi kartımı tanımlayıp, biletimi online almıştım. Bundan yıllar önce düzenlediğimiz bir DigitalTalks etkinliğinde sektörden önemli bir yönetici şu cümleyi kurmuştu: “Belediyeler insanları alınıp satılabilir data değil de hizmet edilmesi gereken kişiler olarak gördükleri zaman toplu ulaşımda banka ve kredi kartları ile ödeme yaygınlaşacak.”

Toplu taşımanın bir önemli özelliği ise işlem sürekliliği dolayısı ile toplumu eğitme fonksiyonu. Eğer nakitsiz, teknolojiyi daha verimli kullanan bir toplum olmak istiyorsak bu alanda hızlı aksiyonlar almamız gerekiyor… Dünya çok hızlı ilerliyor.

Etiketler