Amazon Prime Air, Drone ile İlk Teslimatını Gerçekleştirdi

Amazon, o zamanlar oldukça çılgın ve atılgan olarak karşılanan dronelarla teslimat yapma planını açıklayalı üç yıl oluyor. Bu konu hakkında gayet ciddi olan firma, şimdi ise Amazon Prime Air ile 7 Aralık Çarşamba günü drone kullanarak ilk teslimatı yaptığını duyurdu. Süreç ise siparişin alınmasından teslim edilmesine kadar tam olarak 13 dakika sürdü.

Amazon henüz yalnızca birkaç müşteriye bu şekilde hizmet verebildiklerini, fakat yakında Cambridge sipariş merkezinin biraz daha ötesine çıkabileceklerini söylüyor. Cambridge’deki bu merkezde, işlem oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor: sipariş alındıktan sonra yerleştirilip paketleniyor ve drone ürünü alır almaz belirlenen rotada gitmek üzere yola çıkıyor. Dronelar havaya kalktıktan sonra 122 metreye kadar yükselebiliyorlar.

Bu Cambridge beta programı uzun süredir devam ediyordu. Yakın zamanda ortaya çıkan bilgilere göre Amazon bu bölgede Prime Air’in açılışını yapmak için gizli bir laboratuvar merkezi işletmekte. Amazon’un sitesinde belirtildiğine göre benzer laboratuvarlar İngiltere’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya ve İsrail gibi bölgelerde de bulunmakta, bu yüzden yakında buralarda da dronela teslimat yapıldığı ile ilgili haberler alabiliriz.

Amazon’un sitesindeki çok sorulan sorular bölümünde bunun gibi birkaç soruya daha yanıt veriliyor. Örneğin droneların yalnızca gündüz hava aydınlıkken ve güneşliyen teslimat yapılmasına izin veriliyor – yağmur, kar ve buz gibi hava koşulları dronelara zarar veriyor. Droneların diğer hava araçlarıyla nasıl çalıştıklarına gelince ise Amazon, droneların diğer hava araçlarından farklı ve sadece küçük araçların uçabileceği hava bölgelerinde uçmaları gerektiğini savunuyor. Amazon aynı zamanda hava bölgelerine erişimin “kapasite tarafından belirlenmesi” gerektiğini söylüyor ve düşük irtifada bir bölgenin yalnızca dronelara ayrılması gerektiğini düşünüyor.

Bu sistemin şu anda yalnızca birkaç müşteri tarafından kullanılabildiğini düşününce, dronelarla teslimatın bir gerçeklik haline gelmesine henüz çok uzağız. Fakat birkaç yıl önce CEO Jeff Bezos bu planı duyurduğunda kimse ciddiye almamıştı ve plan bir şaka olarak algılanmıştı. Firma, “bir gün havada Prime Air dronelarını görmenin yolda posta araçlarını görmek kadar normal olacağını” söylüyor. Bu her ne kadar büyük bir hedef olsa da, imkansız değil.

Etiketler