GfK TEMAX® Türkiye 2016 Üçüncü Çeyrek Sonuçları Açıklandı

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,7 oranında bir büyüme performansı ile 12,5 milyar TL’lik ciro değerini elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif yönde büyüyen sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, küçük ev aletleri ve telekom olurken; tüketici elektroniği, ofis ekipmanları&sarf malzememeleri, bilgi teknolojileri ve görüntüleme sistemleri daraldı. Akıllı telefonlarda ilk defa adetsel olarak daralma gözlendi.

gfk1

Telekom: Büyüme hızında gerileme

Telekom sektörü yılın üçüncü çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli büyüme ile kapattı. Üçüncü çeyrekte pazar, darbe teşebbüsü, cep telefonlarında kredi kartına taksit uygulamasının yeniden yürürlüğe alınmaması, ikinci çeyreğin son döneminde yine cep telefonlarına gelen ek vergiler, değişen rekabet yapısı, fiyat indirimlerinin yön verdiği marka kampanyaları ve pazar dinamiklerinden etkilendi. Sonuç olarak sektörde üçüncü çeyrekte ilk kez adetsel daralma gözlendi.

Bilgi Teknolojileri: Daralma devam ediyor

Bilişim teknolojileri sektörünün yılın üçüncü çeyreğinde yine bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda tek haneli daralma kaydettiği görülüyor. Aynı karşılaştırma döneminde en yüksek oranda cirosal küçülmeye sahip ürün grubu ise tablet bilgilsayarlar (çift haneli küçülme). Tablet bilgisayarları negatif büyüme performansı anlamında masaüstü bilgisayarlar takip etti.

Son iki yılın aynı çeyrekleri karşılaştırıldığında sektör içindeki diğer ürün gruplarında (dizüstü bilgisayar, monitor, mouse ve klavye) pozitif büyüme oranlarına sahip olmasına rağmen, sektör toplamındaki küçülme trendi devam etmekte.

Ofis Makineleri ve Sarf Malzemeleri: Çok Fonksiyonlu Yazıcılar büyüyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın ilk çeyreğine göre tek haneli cirosal küçülme eğiliminde. Üçüncü çeyrek verilerine göre sektör bir önceki yıla göre tek haneli oranda daralma kaydetti. Çok fonksiyonlu yazıcıların pozitif büyümesi, sektörün diğer ürün grupları olan tek fonksiyonlu yazıcılar, toner ve kartuşların negatif seyri karşısında, toplam büyümeyi pozitife çekmede yeterli olmadı.

Büyük Beyaz Eşya: Büyüme devam etti

Beyaz eşya sektörü 2016 yılının 3. çeyreğinde 2015 yılının üçüncü çeyreğine göre çift haneli güçlü bir büyüme oranına ulaşmıştır.

Beyaz eşya sektöründeki bütün tüm ürün grupları çift haneli büyüme göstermişlerdir. Büyümeye en çok katkı sağlayan ürünler, 5 programlı bulaşık makineleri, buzluk altta buzdolapları, 9 kg kapasiteli çamaşır makineleri ve dikey derin donduruculardır.

Küçük Ev Aletleri: Ciro büyümesi devam ediyor

Küçük ev aletleri sektörü 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre çift haneli büyüme elde etti ve büyük beyaz eşyalardan sonra en yüksek büyüme performansı göstererek 3,2 milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Cirosal olarak en iyi performanslar sırası ile kadın/erkek tıraş makineleri, sıcak içecek hazırlama, elektrikli süpürgeler, tost makineleri, saç kurutucular, gıda hazırlama, ütü, saç şekillendiriciler ve saç/sakal kesiciler olurken; ekmek yapma makineleri, fritöz, narenciye/katı meyve sıkacakları ve su ısıtıcıları ise küçülme gösteren kategoriler oldu.

Çok fonksiyonlu / özellikli, yüksek teknolojili ürünlere eğilimin artması; türk kahve makineleri, siklonik süpürgeler ve lazer epilasyonlar gibi segmentlere olan ilgiyi artırdı.

Tüketici Elektroniği: TV’de büyük ekran dönemi

Tüketici elektroniği sektörünün hakim ürün grubu olan TV 2016 üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre pozisyonunu korudu ve 1,3 milyar TL ciro seviyesi ile çeyreği sonlandırdı. Pazarın UHD TV lere kayması, beraberinde 55’’ ve üzeri ekranlara olan talep artışını da getirdi. Bunun sonucu olarak 55-59 ekran aralığında bir önceki seneye göre çift haneli cirosal büyüme gerçekleşti.

Docking/Mini speaker kategorisi Q3’te de çift haneli büyümesine devam ederek 17 Milyon TL ciro ile çeyreği kapattı.

Görüntüleme: Pazar küçülmeye devam ediyor

Görüntüleme sektörü yılın üçüncü çeyreğini de çift haneli küçülmelerle kapattı. Dijital kameralar 2015’in üçüncü çeyreğine göre çift haneli cirosal gerileme gösterdi.

Özet: Büyüme hızı azalıyor

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2016’nın üçüncü çeyreğinde, bir önceki yıl aynı döneme oranla, cirosal olarak azalan oranda olsa da yine çift haneli büyüme performansını sürdürdü. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre pozitif büyüme kaydeden sektörler sırasıyla Büyük Beyaz Eşya, Küçük Ev Aletleri ve Telekom olurken, Tüketici Elektroniği, Ofis Ekipmanları ve Sarf Malzemeleri, Bilgi Teknolojileri ve Görüntüleme Sistemleri sektörleri ise ciroda daraldı.

gfk2

Kaynak: GfK TEMAX® Türkiye, GfK

Etiketler