Hindistan’da Mobil Cüzdanın Astronomik Yükselişi

Hindistan henüz tamamen nakitsiz bir topluluğa geçiş için hazır olmayabilir, ancak devletin majör tedavülden kaldırma (demonetization) çabaları çerçevesinde gelişen farkındalık ile birlikte ülkenin büyük bir kısmı akıllı telefonları ile alışveriş yapmayı öğrenmiş gibi görünüyor.

Duyurusu ile birlikte mobil cüzdan uygulamaları kullanım ve yükleme açısından Hindistan çapında astronomik rakamlara ulaşmış durumda. Pazar lideri olan Paytm, şimdiden birkaç kilometre taşını aşmış bile. Şirket geçtiğimiz hafta online platformu üzerinden gerçekleşen kullanımın tüm plastik kartların toplam kullanımından daha fazla olduğunu açıkladı.

Hint hükümeti bu ayın başında 500 Rs ve 1000 Rs’lik banknotları geçersiz kıldı. Nakit parada oluşan ani kıtlık yüz milyonlarca insanın hayatını etkiledi ve ATM’ler ile bankalar önünde uzun kuyrukların oluşması, adeta toplumsal bir norm haline geldi.

Yerel rakipleri MobiKwik ve Ola Money gibi Paytm de Hindistan’daki bu ani nakit krizinden faydalandı. Paytm’in üst kuruluşu One 97 Communications, Çarşamba günü yaptığı açıklamada uygulama bazlı bir POS duyurusu yaparak küçük ölçekli işletmelerin doğrudan akıllı telefonları üzerinden, POS cihazına ihtiyaç duymaksızın müşteriden ödeme alabileceğini açıkladı.

Paytm POS uygulaması yıl sonuna kadar hiçbir işlem ücreti almadan tüm banka kartlarını ve kredi kartlarını kabul edecek. Paytm kurucusu Vijay Shekhar Sharma, hafta sonuna kadar 10 milyonu aşkın Paytm POS yüklemesinin gerçekleşmesini bekliyordu.

Eğer bu olursa Paytm aynı zamanda Hindistan’daki satış noktası terminal sayısını da aşmış olacak. Ülkede an itibariyle aşağı yukarı 1.5 milyon kart makinesi var. “Hindistan’da banka kartı olan 500 milyonu aşkın insan var. Bizim ise yeterince POS cihazımız yok. Paytm platformu üzerinden yıl sonuna kadar brüt 4.3 milyar dolarlık işlem gerçekleştirileceğini tahmin ediyoruz.”

Hindistan Merkez Bankası (The RBI) geçen hafta kişilerin e-cüzdanlarda her ay tutabileceği paranın limitini iki katına çıkartarak  300$ (Rs 20,000) yaptı. Bu Hindistan’da birçok kişi tarafından olumlu karşılanan bir gelişme oldu.

Küçük ölçekli satıcılar bile bundan böyle her ay cüzdanlarına bağlı olan banka hesaplarından 750 dolara kadar para transferi yapabilecek. Merkez bankası böylelikle nakit paranın zor bulunduğu bu dönemde dijital cüzdan kullanımını teşvik etmek istiyor.

Etiketler