Afrika Doğa Rezervi, Kaçak Avcıları Yakalamak İçin Yapay Zeka Kullanıyor

Vahşi doğa savunucuları, geçtiğimiz bahar aylarında kaçak avcıları daha iyi tanımlayabilmek ve onları tutuklayabilmek için geliştirdikleri yeni bir sistem başlattı. Söylenenlere göre bu teknoloji, başka türlü gerçekleşmeyecek düzinelerce tutuklamaya yol açtı.

Kenya’nın Mara Koruma Derneği yöneticisi Brian Heath, bu teknolojinin Afrika çapında kullanımının genişletilmesinin, kaçak avcılığa karşı gösterdikleri çabaya önemli ölçüde katkıda bulunacağına inanıyor.

Heath, “Korucularımız şimdilerde bu teknoloji olmadan kendilerini oldukça dezavantajda hissediyorlar.” diyor. “Bu teknoloji sayesinde yüksek oranda güvence elde ediyor ve insanlarla hayvanları çok daha iyi tanıyabiliyorlar.”

Çalışmalarını WWF (The World Wide Fund for Nature) ile ortaklaşa yürüten Heath, sistem çerçevesinde yapay zekadan faydalanarak bir kilometre uzaklıktaki insanları ve hayvanları tanıyabilen termal bir görsel kamera kullanıyor.

kacak_avcilar_yapay_zeka
Heath’in korucuları bir Land Rover’ın tepesine kamerayı yerleştiriyor ve kaçak avcıların sıklıkla gezdiği alanlarda aracı park ediyorlar. SUV bir branda ile kaplı oluyor, böylece avcılar araçtan gelebilecek herhangi bir ışığı algılayamıyorlar. Kamera, avcıların yaydığı ısıyı algılıyor ve şekilleri itibariyle onları hayvanlardan ayırıyor. Sistem aynı yaklaşımı hayvanları tanımlayabilmek için kullanıyor.

Kameranın menzili korucuların verimli bir şekilde koruyabileceği tüm alanı kapsayabiliyor.

SUV’nin içinde ise Heath’in korucuları, uzaktaki objeleri kategorize eden video akışını takip ediyor. Kaçak avcılar tespit edildiğinde SUV’de oturan korucular iş arkadaşlarına haber vererek onlardan yönlendirme istiyor.

Heath bu teknolojinin, kaçak avlama probleminin en sık göründüğü Serengeti Ulusal Parkı’nda ve Tanzanya sınırında sıklıkla kullanıldığını belirtiyor.

Ancak teknoloji, mükemmel olmaktan çok uzak. Örneğin, bazı durumlarda sistem, şekilleri itibariyle benzedikleri için bir korucu ile bir kaçak avcıyı birbirine karıştırabiliyor. Ancak bu henüz korucuların işine engel teşkil etmedi, zira onlar, çalışma arkadaşlarının nerede olduklarını biliyorlar.

Heath, bundan 16 yıl önce Mara Koruma Derneği’nde yöneticiliğe başladığından beri onbinlerce kaçak avcı tutuklamış. Bu yeni çözüm, Heath’e göre bu zamana kadar denenen tüm yöntemlerden çok daha etkili.

WWF da bu sonbahar teknolojiyi Zimbabwe ve Malawi’de drone üzerinden test etmişti.

Etiketler