Microsoft, The Linux Foundation’a Katıldı

New York’ta bu sene 16-17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Microsoft Connect etkinliğinde Microsoft, The Linux Foundation’a katıldığını açıkladı.

Hatırlarsanız eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer bundan neredeyse 15 yıl önce “Linux adeta bir kanser.” demişti.

Microsoft sırf Linux ile olan ilişkisini değil, açık kaynaklı projeler ve topluluklarla olan ilişkilerini de giderek geliştirmekte. Örneğin son 12 ayda Microsoft; Ubuntu’yu Windows 10’a getirebilmek için Canonical ile iş birliği yaparak açık kaynaklı .NET Core 1.0 web uygulama iskeletini yaratmış, FreeBSDnin bir kopyasını Microsoft Azure’e getirebilmek için onlarla iş birliği yapmış ve Xamarin’i satın aldıktan sonra kendi yazılım geliştirme donanımını açık kaynak haline getirmişti. Hepsinden önemlisi ise Microsoft, Azure’e Linux’ı getirebilmek için artık Red Hat ve SUSE ile iş ortaklığı yapmakta.

Bunların hepsi, Microsoft’un değiştiğini gösteren kanıtlar. Bugün Microsoft, Azure’de Debian GNU/Linux’ı destekliyor. Aynı zamanda Microsoft’un artık kendi Linux sertifikası var.

Peki Microsoft bunların hepsini neden yapıyor? Cevap oldukça basit: çünkü Linux kazandı.

Microsoft’un her yerde olduğu tek bir alan kaldı, o da masaüstü bilgisayarlar. Windows en popüler son kullanıcı işletim sistemi bile değil. O onur Andorid’e ait.

Bunun dışındaki her yerde –bulut, süperbilgisayarlar ve sunucular- Linux hüküm sürüyor. Microsoft’un ise iki seçeneği vardı: onlara rakip olup kan kaybetmek ya da onları kabullenip kâr etmek. Sonuç tabii ki para getiren seçenek oldu.

Microsoft’un Bulut ve Girişim bölümünün başkan yardımcısı Scott Guthrie yaptığı bir açıklamada şöyle dedi: “Bir bulut platformu olarak yazılım geliştiricilere bildikleri platformları ve dilleri kullanarak başarı elde etmelerinde yardım etmeyi amaçlıyoruz. The Linux Foundation yalnız Linux’ın değil aynı zamanda birçok yenilikçi açık kaynaklı projenin de yuvası. Bu nedenle The Linux Foundation’a katılmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Aynı zamanda bu Microsoft’un Linux grubuyla ilk çalışması değil. Microsoft; Node.js Foundation, OpenDaylight, Open Container Initiative, R Consortium ve Open API Initiative gibi Linux Foundation projelerine de destek vermişti.

The Linux Foundation’ın yönetici müdürü Jim Zemlin’e Microsoft’un Foundation’a katılmasına şaşırıp şaşırmadığı sorulduğunda Zemlin’in cevabı şu olmuş: “Bizim felsefemiz, açık kaynakların herkesin katkıda bulunacağı büyük bir çadır olduğudur. Artık açık kaynaklar yazılım gelişiminde çok büyük bir rol oynuyor. Microsoft da küçük adımlarla açık kaynağı benimsiyor ve Linux Foundation projelerine yatırım yapıyordu, bu nedenle kararları bizi pek şaşırtmadı.”

Etiketler