Dünyada Tüketilen Enerjinin Tamamını Kaç Rüzgâr Türbini Üretebilir?

Rüzgâr enerjisi oldukça hafife alınmış bir enerji kaynağı.

Amerika Rüzgâr Enerjisi Derneği’ne (American Wind Energy Association) göre, geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri rüzgâr gücü projelerine 14.5 milyar dolar yatırmış olmasına rağmen, rüzgâr santralleri ülkenin enerji ihtiyacının yalnızca %4’ünü karşılayabiliyor. Araştırmacıların tahminlerine göre kırsal rüzgâr santralleri, dünyaca tüketilen enerjinin 40 kat fazlasını üretebilecek teknik potansiyele sahip. Buna rağmen Amerika için geçerli olan bu oran, küresel çapta da çok değişmiyor.

Peki ya rüzgâr enerjisiyle beslenen bir dünya nasıl olurdu?

Bu soruya hesaplamaları çerçevesinde Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi (Global Wind Energy Council) Genel Sekreteri Steve Sawyer cevap verdi: 21.000 terawatt-saat (yıllık ortalama enerji tüketimi) bölü 0,005256 terawatt-saat (bir rüzgâr türbininin yılda ürettiği enerji) eşittir 3.995.434 deniz dışı rüzgâr türbini.

Sawyer’ın dediğine göre, bu türbinlerin yakın yerleştirilmesi durumunda kaplayacağı alan, Alaska’nın yüzölçümünün yaklaşık olarak yarısına tekabül ediyor. Dünyanın farklı noktalarında rüzgâr projelerinin alan oranları farklılık gösteriyor.

Sawyer bu hesaplamaları yaparken bir rüzgâr türbininin ortalama %30 verimle çalıştığını varsaymış. Amerika Rüzgâr Enerjisi Derneği’nin Endüstriyel Veri ve Analiz Yöneticisi John Hensley, bu oranın oldukça verimli olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin güneş panelleri %20 verimle, fosil yakıtlarla çalışan vasıtalar ise %40 ila %60 arası verimle çalışıyorlar.

Türbinlerin boyutuna göre (daha büyük olanlar daha çok enerji üretebiliyor) hesaplanandan daha az türbine ihtiyacımız olabilir. Sadece son derece verimli (%40) türbinleri kullanırsak, dünyanın enerji tüketimini karşılayabilecek türbinlerin sayısı 1,49 milyona düşüyor.

Rüzgâr türbini teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, 1980’lerden bu yana rüzgâr enerjisini yaymak için gereken maliyet %90 azaldı.

“Rüzgâr türbinleri artık daha geniş ve uzun olarak inşa edilebiliyor, böylece geçmiş yıllara göre enerjiden daha çok yararlanabiliyorlar.” diyor Hensley. Okyanusun içine yerleştirilen türbinler, denizde karadan daha çok rüzgâr estiği için karadaki türbinlerden üç kat daha fazla enerji üretebiliyor.

Dünyanın dört bir yanına milyonlarca rüzgâr türbini yerleştirilmesi oldukça zor bir proje, fakat günümüzde fosil yakıtlardan bağımsızlaşmak bir zorunluluk haline geldi.

Etiketler