Airbnb Polisi ile Tanışın

San Francisco’nun elit Pacific Heights bölgesinde bulunan iki odalı apartman dairesi, oldukça hoş ve havadar. Airbnb’de gecelik fiyatı 400 dolar; aslında biraz pahalı ama beklenmedik bir sürpriz ile geliyor.

İkram olarak verilen California şarabı ile birlikte konuklar, onları herhangi bir komşu ile karşılaşmaları durumunda yalan söylemeleri konusunda uyaran, elle yazılmış bir not ile karşılanıyor. Eğer onlara soru sorularsa, yalnızca bir arkadaş ya da aile üyesi olduklarını söylemeleri gerekiyor.

Kısa süreli ev sahipleri, konu kurallar ile oynamaya geldiğinde oldukça yaratıcı olmaya başladılar. Ancak şimdilerde tek engelleri, her şeye burnunu sokan komşular değil. Artık bina düzenlemelerini ve yerel yasaları çiğneyen ev sahiplerini araştıran ve onları yakalayan, yeni bir startup dalgası var. Bu startuplar, yaşam kalitesi ya da sigorta sorunları ile ilgili endişeleri olan mal sahipleri ve düzgün vergi ödemesi konusunda sorun yaşayan şehir yetkilileri tarafından işe alınıyorlar.

Mal sahipleri ve apartman yöneticileri, Austin temelli startup olan BNBShield’i tutarak yasadışı yollarla apartmanlarını kiraya veren kiracılar yakalıyorlar. Şubat ayında kurulan BNBShield’in çalışanları, özel bir yazılım kullanarak bahsi geçen bölgedeki ilanları filtreliyor ve belirlenmiş bina ile ilgili bilinen özelliklerle var olan bilgileri karşılaştırıyorlar.

Bazı binaların her dairesinde aynı tür zemin, pencereler ve kartonpiyerler oluyor. BNBShield, bunu veri tabanına ekleyerek kiracıları tanımlayabilmek için fotoğraf taraması yapıyor.

BNBShield’in kurucu ortaklarından Jacques Casimir, pek çok kiracının giderek akıllandığını ve ilanlarda, binanın dış fotoğrafı gibi, bina ile ilgili ayırt edici detaylar paylaşmadıklarını vurguluyor.

Aslına bakıldığında kiracıların pek çoğu, uzaktayken para kazanmak isteyen, normal insanlar. Ancak Casimir, tek bir kişinin 13 daire üzerinde birden fazla kira kontratı alıp, onları 7/24 kiraya verdiğinin de olduğunu söylüyor. Bu, adeta köprü altı bir otel sektörü oluşturuyor.

Yasadışı otel yapılaşması bir yana, yabancıların binaya girip çıkması, bina sakinleri için güvenlik ve yaşam kalitesi sıkıntıları oluşturabiliyor. Binaların, çoğu zaman kısa süreli kiraları karşılamayan, özel sigorta poliçeleri oluyor. Tatilcilerin oluşturduğu düzenli git-geller ise bina kalitesine oldukça olumsuz etki yaratabiliyor.

Airbnb benzeri siteler, yerel hükümetlerin dikkatini giderek daha fazla çekmeye başladı. Farklı şehirler, kısa süreli kiralamaların çoğalmasını durduracak, yama niteliğinde yasalar getirmeye başladı.

Her şehrin kendine göre farklı sebepleri var. Bazıları ev ve yaşam alanı kıtlığı çekiyor ve dairelerin tam zamanlı kiracılar tarafından kullanılmasını istiyor. Tatil şehirleri ise turizmi teşvik ederek vergilerin usulüne uygun bir şekilde toplandığından emin olmak istiyor. Pek çok topluluk ise fazla gürültü gibi yaşam kalitesi sorunları konusunda endişeli.

Öte yandan Airbnb, regülasyon ve düzenlemeleri desteklediğini belirtiyor, ancak şirket, fazla ileri gidildiği konusunda bazı şehirlerle sorunlar da yaşamıyor değil. Şirket şimdilerde tüm ev sahiplerinin şehre kayıt olması gerektiği ile ilgili yeni bir yasa konusunda San Francisco’ya dava açmış durumda.

Etiketler