Tinder’ın Sosyoloğu Daha Çok İnsandan Mesaj Almanın Kolay Yolunu Açıklıyor

Temmuz ayında yapılan bir araştırma, heteroseksüel kadın ve erkeklerin Tinder kullanımı ile ilgili anahtar bir cinsiyet faktörü olduğunu ortaya çıkartmıştı.

Özellikle erkekler, çok fazla kadın profilini sağa kaydırıp, büyük bir çoğunluğuna mesaj atmıyor. Kadınlar ise daha az erkek profilini sağa kaydırıp, çoğuna mesaj gönderiyor.

Bu ilginç sonucun aslına bakarsanız net bir açıklaması yok. Tabii sonrasında gelen sinir bozucu hayal kırıklığı da cabası.

Tinder’ın sosyoloğu Dr. Jess Carbino’nun ise bu konu ile ilgili söyleyecekleri var. Kendisi, oldukça basit bir açıklama getiriyor ve erkeklerin çoğu zaman eşleştikleri kadına ne söylemesi gerektiğini bilemediğini söylüyor.

Tabii Carbino aynı zamanda bazen kadınların da uygun sözcükleri bulamadıklarını vurguluyor. Her ne kadar erkekler ne söyleyecekleri konusunda kadınlara göre daha şaşkın olsalar da, bu yine de neden daha fazla sağa kaydırdıklarını açıklamıyor.

Öte yandan bazı Tinder kullanıcılarının eşleşmelerine gönderecek zekice bir şeyler bulamadıkları ve dolayısıyla hiçbir şey göndermemeyi tercih etmedikleri bir gerçek. Bunun asıl anlamı, eşleşmelerinizden herhangi bir ileti almamanızın sebebi, profilinize tekrar bakıp, “Pek de ilgimi çekmiyor” demiş olmaları değil. Bunun yerine sebep, biyografinizde yeterince muhabbet açıcı bilgi olmaması olabilir. Bu yüzden de Carbino, profilinizde bir soru barındırmanızı tavsiye ediyor.

Mesela eğer profilinizde seyahat etmekten hoşlandığınızdan bahsediyorsanız, ziyaret ettiğiniz birkaç yeri sıralayabilir ve ardından şu soruyu sorabilirsiniz: “Sıradaki yer nedir?”

Eğer bir sanatseverseniz, çalışmaların beğendiğiniz sanatçıları sıralayıp, “Senin en sevdiğin sanatçı hangisi?” sorusunu ekleyebilirsiniz.

Bu sorulara ek olarak Carbino, profilinizde ve biyografinizde kendinizle ilgili ekleyebileceğiniz kadar bilgi eklemenizi tavsiye ediyor.

İşin aslı şu: Büyük bir ihtimalle Tinder’da gizemli takılmak istemezsiniz. Bazı insanların bu hoşuna giderken, pek çoğu için bu daha kolay konuşabilecekleri birine yönelme sebebidir.

Etiketler