Google, Hindistan’a Özel Veri Dostu YouTube Uygulaması Geliştirdi

Google, büyüyen pazarlardaki kullanıcılara ithafen YouTube’un yeni bir versiyonunu geliştirdi.

YouTube Go, şu an için yalnızca Hindistan’da, Android üzerinde kullanılabiliyor. İçerisinde Google’ın YouTube’un mobil uygulamasına son yıllarda eklemiş olduğu bazı özellikler var – buna offline klipler kaydetme özelliği de dahil.

YouTube Go’nun en önemli elementi de tam olarak bu offline seçeneği olacak. Yeni uygulama, indirmeye vakit ayırmaya karar vermeden önce size video ile ilgili fikir veren ön izleme seçeneği sunarak, telefonunuza video indirmekten aslında çok daha öteye gidiyor. Bu, özellikle 2G’ye takılıp kaldığınız ya da WiFi’a bağlı olmadığınız durumlarda oldukça işe yarar bir özellik. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, indirmek istedikleri çözünürlüğü kendileri belirleyerek değerli oranda zaman tasarrufu yapabiliyorlar.

YouTube Go aynı zamanda streaming özelliği için çözünürlük seçenekleri de barındırıyor. Böylece kullanıcılar, veri kullanım planlarını optimize edebiliyor. Bu aynı zamanda yavaş WiFi bağlantısı ile bağlıyken daha hızlı oynatma olanağı da sunuyor.

Son olarak da YouTube Go, Bluetooth üzerinden paylaşım özelliğine sahip. Bu, insanlara internete bağlı olmadan arkadaşlarına video gösterme fırsatı veriyor. Tabii bu da yine yavaş bağlantısı olanlar için büyük bir avantaj.

YouTube, pek çok büyüyen pazardaki en popüler internet hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu, Google’ın YouTube ile ilgili tek amacı değil. Hindistan’da düzenlenen, ‘bağlantı’ kavramını iyileştirme üzerine yapılan bir konferansta ABD firması, Android için Google Chrome ve Google Play’e bir güncelleme getireceğini ve bu güncelleme sayesinde veri tasarrufunu artıracağını açıkladı. Şirket aynı zamanda halka açık WiFi alanlarını da genişletmeyi planlıyor. Buna, Hindistan’daki demiryolları ile başlamış bile.

Etiketler