Spotify’ın Premium Üye Sayısı Son 6 Ay İçinde 10 Milyon Artarak 40 Milyona Ulaştı

Spotify kurucu ortaklarından Daniel Ek’in son tweet’ine göre, şirketin ücretli üye sayısı an itibariyle 40 milyonu geçmiş durumda.

spotify-tweet

Bu haber, Spotify’ın toplamda 100 milyon kullanıcıyı aşmış olduğu haberinden sadece 3 ay sonra gelmiş oldu. O dönemde şirket, Mart ayında duyurmuş olduğu 30 milyonluk ücretli kullanıcı sayısı ile ilgili herhangi bir güncelleme yayımlamamıştı.

Bundan birkaç hafta önce müzik yayın devi, 39 milyon premium kullanıcıya sahip olduğunu çıtlatmış, bir nevi merdiveni 40’a dayadığının sinyallerini vermişti.

Her ne kadar bu gibi durumlarda önemli olan toplam üye sayısı olsa da, aylık 10 dolarlık ücreti ödemeye hevesli olanların bu devasa rakamı, belki de dijital müziğin hangi noktada olduğunun alelade bir yansıması. Bu sayı, aslında insanların sınırsız müzik kütüphanelerine, reklamlara maruz kalmadan ulaşmaya ne kadar da istekli olduğunu gösteriyor. Spotify, reklam destekli seçeneğini, insanları üye olmaya teşvik etmek amacıyla devam ettirmeye karar vermişti, ancak bu, kilit müzisyenlerin ve sektörel figürlerin öfkesini alevlendirerek pek çoğunun şirketin sanatçılara gereken değeri vermediğinden şikayet etmesine yol açtı.

Bu yeni kilometre taşının yanı sıra, Apple’ın müzik hizmeti de geçtiğimiz haftalarda 17 milyon kullanıcıyı aştı, ancak bu hizmetin Spotify’dan çok daha kısa süredir var olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla birlikte Apple, hiçbir şekilde reklam destekli hizmet sunmamakta.

Küçük bir geçmiş gezintisi yapacak olursak: Spotify, 2015 yılının Ocak ayında 15 milyon paralı kullanıcıya ulaştığını açıklamıştı. Başka bir deyişle şirketin paralı üye sayısını ikiye çıkartması ve toplamda 30 milyon kullanıcıya ulaşması yaklaşık 14 ayını almıştı. Şimdi ise totaline 10 milyon kullanıcı eklemek, yalnızca 6 ayını aldı. Bu da, eğer mevcut artış aynı oranlarda seyretmeye devam ederse, Mart 2017’ye kadar en az 50 milyon premium kullanıcıya ulaşacağını işaret ediyor.

Etiketler