Dronelar, Üniversite Kampüsüne Burrito Teslim Edecek

Dronelar çok yakında Virginia Tech’te göklerden burrito yağdıracak.

Google’ın ebeveyn şirketi Alphabet’in altında yer alan bir kuluçka laboratuvarının bir projesi olan Project Wing, geçtiğimiz günlerde bu ayın sonlarına doğru kampüste gıda teslimatı uçuşlarını test etmeye başlayacağını duyurdu.

Federal Havacılık Kurumu (FAA), ABD’de dronelar ile teslimat üzerine bu zamana kadar gerçekleşen en kapsamlı deney olan bu yeni hizmete onayını vermiş bulunuyor. Bu deneyin aynı zamanda FAA’nın süre gelen araştırma teknolojilerine de katkıda bulunması bekleniyor.

Gerçekleşecek olan yüzlerce uçuş testi, eninde sonunda droneları geniş çaplı olarak teslimat hizmetlerinde kullanma amacına yönelik büyük bir adım olarak görünüyor.

Geçtiğimiz ay yeni bir FAA kuralı devreye girerek küçük ticari droneların kullanımına izin vermişti, ancak bu izin; insanlar üzerinden uçuşu, gece uçuşunu ve görüş çizgisinin ötesindeki uçuşları kapsamıyor.

FAA, bu yılın sonuna kadar droneların kalabalıklar üzerinden uçuşuna da izin vereceğini açıkladı.

Virginia Tech’te düzenlenen teslimat denemelerinin kapsamında bu hizmetten seçilmiş bir grup öğrenci ve çalışan faydalanabilecek. Bu özel grup, kampüste bulunan bir Chipotle şubesinden Meksika dürümleri sipariş edecek.

Gelen siparişin hemen akabinde, burritolarla dolu bir drone, otomatik olarak açık alanın yüzlerce metre üstünden uçarak test alanı üzerine alçalarak paketi yere bırakacak.

Project Wing, yapılan bir basın açıklamasında, projenin amacının droneların navigasyon performansını, zamanlamayı ve yiyeceklerin yolculuğa nasıl dayandığını ölçmek olduğunu belirtti.

“Öğle saatlerindeki dürüm siparişlerinin yoğunluğu, kısa bir zaman dilimi içerisinde birden çok siparişin gelişi ile birlikte operasyonel bir baskı oluşturuyor. Gıda teslimatı, bize birden fazla problemi hızlıca çözme imkanı sağlayacak. Sonrasında ise bu testlerden edindiğimiz deneyim ile birlikte, gelecekte daha hassas gıdalar ya da zamanlamanın önemli olduğu alanlar üzerinde çok daha kolay çalışabileceğiz.”

Etiketler