Ford, Bay Area’daki Büyük Bisiklet Paylaşımı Projesine Destek Verecek

Geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlenen bir basın toplantısında Ford CEO’su Mark Fields, şirketin Chariot isimli bir startupı satın aldığını ve bölgedeki bisiklet paylaşımı programını genişletmek amacı ile hatırı sayılır bir yatırım yaptığını açıkladı.

Ford’un sponsorluğu San Francisco’daki Bay bölgesinin paylaşımlı bisiklet stoğunun 700’den 7.000’e çıkmasını sağlayacak, 2018 yılına kadar. Bunların 1.350 adeti Doğu Bay bölgesine gidecek, yüzlerce de yeni bisiklet satın alınacak.

Bisiklet istasyonlarının lokasyonları henüz netleşmiş değil, ancak yalnızca San Francisco’da değil, Berkeley, Oakland ve San Jose’de de olması bekleniyor.

Bisiklet paylaşım porgramı Bay bölgesinin Metropol Ulaşım Komisyonu tarafından yönetiliyor ve Motivate isimle bir startup tarafından opere ediliyor. Bu startup aynı zamanda ülke çapındaki popüler bisiklet paylaşım prgoramlarını da yönetmekte.

Motivate CEO’su ve başkanı Jay Walder, şirketinin 2015 yılında New York’ta toplamda 10 milyonu aşkın paylaşımlı bisiklet yolculuğu kaydettiğini belirtiyor. Bununla birlikte Walder, bisiklet paylaşmanın artarak şehirlerde temel ulaşım yöntemi olarak kullanılmaya başlanacağını öne sürüyor.

Teknoloji açısından baktığımız zaman, Ford GoBike ismi verilen bisikletler, pek de dikkat çekici değil. Motivate tarafından üretiliyor ve Detroit Bikes tarafından bir araya getiriliyor.

Bisikletlerin taşıma sepetleri, kaskları ya da park etme sistemleri mevcut değil. Bisikletler daha çok geleneksel, güçlü bisikletleri andırıyor; ek olarak ise yalnızca elektronik takip ve kilit sistemleri var.

Paylaşımlı bisiklet tedariği sağlamanın yanısıra Ford aynı zamanda Ford Pass uygulaması içerisinde bisiklet istasyonlarını ve boşta olan bisikletleri de gösterecek.

Ford’un Pass uygulaması, kullanıcıların uygun ulaşıma ya da ihtiyaç duydukları anlarda mobilite opsiyonlarına ulaşabileceği tek uygulama olmayı amaçlıyor.

Etiketler