Rio’dan Geriye Kalanlar: 7 Giyilebilir Cihaz Teknolojisi

ABD, 2016 Yaz Olimpiyatları’nı toplamda 124 madalya ile kapattı. Bu, bu sene yarışan diğer ülkelerin toplam madalya sayısının neredeyse iki katı. Aynı zamanda ABD’nin olimpik takımının bu zamana kadar olimpiyatlarda almış olduğu en yüksek altın madalya sayısı. Bu madalyaların pek çoğu, atletler tarafından kazanılmış. Ancak ABD, iş oyunlara geldiği zaman teknolojik ve tasarımsal bir avantaja sahip. ABD’nin atletleri, genelde en yeni, en iyi ve en inovatif cihazları deneyen ilk takım oluyor.

Tabii Olimpiyatları izlediğiniz süre boyunca, koltuğunuzdan yarışmaları takip ederken bu cihazları gözden kaçırmış olma olasılığınız yüksek. Bu nedenle biz de 2016 Rio olimpiyatlarından geri kalan inovatif teknolojik aletleri sizin için derledik.

Nike Aeroswift

7-tech-design-innovations-helping-athletes-at-the-rio-2016-olympics-nike-aeroswiftAtletler normalde daha hızlı olabilmek için daha ince kıyafetler ve dar üniformalar giymeyi tercih ederler. Kimisi rüzgarın hızından etkilenmesin diye saçını sıfıra bile vurduruyor. Rio 2016’nın bir parçası olarak Nike ise tam tersi bir yaklaşım sergilemiş. Şirket, AeroBlades’i tasarlamış: Bunlar, küçük çivilerden yapılmış, koşucuların kolluk ya da dizlik olarak takabileceği minik yamalar. AeroBlades, havanın atletin vücudu üzerindeki hareketlerini etkilyerek onlara kendi doğal jet akımlarını sunuyor. Aslında bu teknoloji, hızlı arabalardaki ya da uçaklardaki yüzgeçlerin çalışma mantığı ile aynı.

Hykso Yumruk Sensörleri

hykso

Veri takibi, yalnızca olimpik yarışların değil, aynı zamanda olimpik hazırlıkların da önemli bir parçası. Boks alanında ise en yeni giyilebilir teknoloji Hykso’dan geliyor. Özellikle boksörler için geliştirilmiş olan sensör, karşı tarafın ne tür bir yumruk attığını belirleyerek yumruğun yoğunluğunu ve hızını ölçebiliyor.

Speedo LZR Fastskin Mayo Takımı

speedo

Uluslararası bir kararla ileri teknoloji mayoların kullanımı yüzmede yasaklandığı zaman Speedo, yeni bir LZR mayo serisi tasarlamak durumunda kaldı. Şirket, LZR serisini sürekli geliştirerek 2016 oyunlarında ABD, Avustralya, Çin, Japonya, Kanada, İspanya ve İsrail gibi ülkeler için  özel mayolar sundu. Fastskin LZR Racer X ve Fastskin LZR Racer2 isimli mayolar, yüzücünün vücudunu sıkılaştırarak hidrodinamik bir hal alıyor ve vücudu hızlandırıyor.

Nike Wing Gözlükleri

nike-wing

Görünüşte Nike Wing gözlükleri, suratın etrafında çevrili bir holograma benziyor. Wing’in tek parça menteşesiz tasarımı, nitekim bir amaca hizmet ediyor: ABD olimpik takımının koşucuları için güneş ışınlarını engelliyor ve geleneksel gözlüklere göre 4 gram daha hafif. Ancak eğer ABD takımında değilseniz, bu gözlüklere sahip olmak için 12.000 dolar ödemeniz gerekiyor.

Solos AR Bisiklet Gözlükleri

solos

Entegre HUD mikro-ekranı ile bu akıllı bisiklet gözlükleri, bisikletçilere hızlarını, güçlerini ve kalp atışlarını istatistiksel olarak sunmakta. Gözlükler, bisikletin bilgisayarına ya da bir iPhone’a bluetooth teknolojisi ile bağlanabiliyor. Gözlüklerin çift taraflı mikrofonları ve hoparlörleri de var, böylece bisikletçiler koçları ile sürekli iletişimde kalabiliyor.

Nike Zoom Superfly Ayakkabı

nike

Nike’ın Rio 2016’da sergilediği ayakkabıların pek çoğu, mağazalarda satılanlardan pek farklı değildi, ancak öne çıkan bir istisna var. Nike’ın Rio 2016 Olimpiyatları’ndaki yıldızı, Zoom Superfly oldu. Ayakkabının üst kısmı, bir Nike klasiği olan Flyweave’den oluşuyor. Ancak daha ilginç olan ise, ayakkabının altı. Algoritmik olarak geliştirilmiş bal peteği şekli sayesinde ayakkabının tabanı, gücü maksimize ederken, tasarım için gerekli materyali minimize ediyor. Taban, normalde olması gerektiğinden 4 kat daha sertken, muadili ayakkabılara göre çok daha hafif.

Whoop

whoop

LeBron James gibi elit sporcuların taktığı, giyilebilir fitness ölçer Whoop’u hatırladınız mı? ABD’li yüzücü Ryan Lochte de bu yılki olimpik oyunlarda bu cihazı kullanmış. Çoğunlukla hareketi ölçen pek çok fitness markasının aksine Whoop, atletlerin bir seans sırasında kendilerini ne kadar gerdiklerinden, bir sonraki gün nasıl bir performans beklemeleri gerektiğine kadar neredeyse her şeyi ölçebiliyor. Cihaz bunu, EKG’ya benzer bir seviyede detay ölçen sensörlerine borçlu.

Etiketler