BSH Ev Aletleri IFA’da Geleceğin Mutfak Asistanı Sosyal Robot Mykie’yi Tanıttı

Avrupa’nın lider ev aletleri üreticilerinden BSH, IFA 2016’nın sergi alanında Home Connect dijital ekosistemin yanı sıra Bosch ve Siemens markalarının inovasyonları ile ev aletleri sektörü için geleceğe giden yolda tüketici deneyiminin ne anlama geldiğini ortaya koydu.

BSH Grubu CEO’su Dr. Karsten Ottenberg, 2-7 Eylül 2016 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektronikleri Fuarı’nın açılışını bakış açılarını değiştirmeye davet ederek yaptı. Dr. Karsten Ottenberg, “Bağlantılı Mutfakta Tüketici Deneyimi” mottosuyla büyüleyici ürün ve çözümleri tüketicilerin kilit gereksinimlerini ön plana çıkarmak için sunmaya devam edeceklerini açıkladı

Dr. Karsten Ottenberg Ottenberg, “BSH’ın mutfak ürünlerini geliştirmekteki itici gücü her zaman tüketici davranışlarını anlamak olmuştur. Analogdan dijitale ve ardından bağlantılıya geçiş dönemi başladı. Yani sadece teknoloji üretmek değil, tüketicinin bunu nasıl anlamlandırdığı da önemli. Gelişen teknolojiyle birlikte mutfak kavramı yemek pişirilen yerden çıkıp, bir yaşam alanına dönüştü. Bağlanabilirliğe sahip ve internet bağlantılı aletlerin olduğu bir mutfakta teknoloji bakış açısından yapabilecekleriniz artık neredeyse sınırsız. Bir diğer deyişle sadece iyi bir bulaşık makinesi ya da fırın yapmanın ötesinde, mutfaktaki deneyimi çok farklı şekillerde değiştirebiliriz. IFA’da tanıttığımız Home Connect platformu farklı davranışlara sahip tüketicileri gerçekten anlamak ve mutfakta onların hoşlanacağı deneyimler yaratmak üzerine kurulu. Onları yemek tarifleriyle desteklemek, sadece bulaşık makinesi, buzdolabı ya da fırın ekranına sahip olmakla kalmayıp çevrimiçi bağlantılı bir mutfakta gerçek hikayeler yaratmak. Bunu da tek başımıza değil halihazırda çevrimiçi mecralarda insanların diyetlerine, yemek alışkanlıklarına destek olan ve bu doğrultuda içerik üreten profesyonellerle birlikte yapacağız” dedi.

BSH’ın yarattığı akıllı mutfak asistanı Mykie’nin mutfakta bir devrim olduğuna işaret eden Ottenberg, klasik ev aletlerinin dışında algısal zeka desteği ve teknolojilerle mutfaktaki deneyimi nasıl destekleyebiliriz diye yıllardır araştırmalar yapıyorduk. Mutfakta çok önemli role sahip duygu ve sosyal etkileşime teknolojiyi nasıl entegre edebileceğimizi düşündük. Akıllı mutfak asistanı olarak yarattığımız Mykie, mutfak için aslında tüketiciye yönelik algısal destek konsepti. Bir takım öğrenme fonksiyonlarıyla geliştirdiğimiz bir yardımcı ve bunun mutfaktaki hayata anlamlı bir şekilde entegre olabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Elbette bunu ne şekilde kullanacağımıza dair bazı fikirlerimiz var ama tüketicileri çok yakından dinleyerek onların Mykie ile ne yapmak isteyeceklerini öğrenmemiz gerekiyor. Tanıttığımız Mykie aslında bir konsept fikri, ürün değil” dedi.

Home Connect: markalar arası dijital ekosistem

BSH markaları IFA 2016’da tamamen birbiriyle bağlantı kuran eşyalardan oluşan geleceğin mutfağını Home Connection ile gösterdi. Küçük ev aletleri portföyleri, Home Connect uygulaması kullanılarak kontrol edilebilen ocak ve davlumbazlarla tamamlandı.

Öne çıkan başka bir özellik, Home Connect’in yeni ve etkileyici ortak ağıdır. Ağ kullanıcılara iki alanda katma değer sunar: İlk olarak gündelik hayat için tasarlanan çeşitli çevrimiçi servislere, ikinci olarak da diğer akıllı ev çözümlerine erişim sunmak.

Home Connect Geliştirici Programı, tüm tamamlayıcı ürün veya hizmetlerin bir uygulama programlama ara yüzü veya yazılım geliştirme kiti yoluyla entegre edilmesini sağlıyor. Bu özellik, diğer uygulamalarla da bağlantılı ev aletlerini kontrol edebildikleri için tüketiciler açısından daha fazla kolaylık anlamına geliyor.

Tüketiciler için gerçek katma değer ile kullanıcı merkezli çözümler geliştiren Home Connect, gitgide artan bir hızla ev aletleri sektöründe önde gelen platformlardan birine dönüşmeye devam ediyor. Home Connect şu anda bağlantılı ev aletleri serisinin tümünü kontrol etmek için kullanılabilen tek markalar arası uygulamadır.

2017’nin sonuna kadar 24 ülkede kullanılabilecek Home Connect ekosistemi, hem gündelik hayat için tasarlanan çeşitli servislere erişime, hem de bağlantılı ev aletlerinin diğer akıllı ev çözümleri ile etkileşimine olanak sağlıyor. Amazon Dash Replenishment Service, Simply Yummy ve HelloFresh gibi uygulamaların entegre edilmesiyle Home Connect kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.

BSH, geleceğin mutfağındaki akıllı asistanı Mykie’yi tanıttı

BSH, IFA 2016’da Mykie adını verdiği mutfak asistanını tanıttı. Mykie, BSH’nin akıllı ev asistanları dünyasına doğru yola çıktığı Home Connect’in bir ürünü. Akıllı asistan, ses tanıma yoluyla kullanıcının sesine karşılık veriyor. Mykie dinliyor, soruları cevaplıyor ve sözlü talimatları yerine getiriyor. Mutfaktaki ev aletleriyle bağlantılı olduğu için kullanıcı bunu tüm fonksiyonları kontrol etmek için kolaylıkla kullanabiliyor. Ayrıca Mykie, gündelik hayatı organize etmeyi kolaylaştırmak için çok çeşitli cazip hizmetler de sunuyor.

Mykie baş hareketleriyle, farklı ışık sinyalleriyle ve karakteristik yüzüyle çok çeşitli duyguları sergileyebiliyor. Mykie buzdolabının içinde ne olduğunu veya kekin ne kadar süre daha fırında pişmesi gerektiğini kullanıcının ses komutlarından anında öğrenebiliyor.

Mykie günlük pişirme deneyimlerini canlandırmak için yeni olanaklar da sunuyor. Kullanıcılar müzik, video ve diğer çevrimiçi eğlence seçeneklerine doğrudan ses kontrolüyle erişebiliyor. Mykie, hava veya son borsa fiyatları hakkındaki soruları bile cevaplayabiliyor. Pişirme için hızlı ve kolay destek arayan herkes Mykie’den basit ve yapılandırılmış talimatlar alacak. Alternatif olarak, çevrimiçi yemek programlarından tarif fikirleri veya tavsiyeleri gibi ek hizmetler de sunulabilir. Malzemeler eksikse, Mykie aracılığıyla çevrimiçi olarak sipariş edilebiliyor ve doğrudan teslim edilebiliyor.

Mykie kullanıcının dijital Home Connect ekosisteminin tüm avantajlarına kolayca erişmesini sağlıyor. Tamamen bağlantılı mutfak, ev aletinin markası ne olursa olsun uygulama yoluyla kontrol edilebiliyor. Akıllı asistanın bundan sonraki geliştirme sürecinde tüketiciler için cazip fonksiyonlar ve hizmetler entegre edilmesine odaklanılacak.

Etiketler