Elon Musk’ın Kardeşi Kargo Konteyneri İçinde Dikey Çiftlik İnşa Edecek

Elon Musk’ın genç kardeşi girişimci Kimbal Musk, Brooklyn’de eski bir Pfizer fabrikasının içinde çeşitli mahsuller yetiştirecek. Bunların arasında yeni bir ziraat girişimi, yüzlerce kiloluk yeşillik ve geleceğin çiftçileri de var.

2016 sonbahar aylarında başlayacak olan bu girişim, Kimbal Musk ve girişimci Tobias Peggs öncülüğünde yeni bir kentsel çiftliğin kuluçka merkezi olarak faaliyet gösterecek. Musk, genç gıda teknolojisi girişimcilerine gelişim alanları sağlayacağını ve dikey çiftçilik startuplarının gelişimini hızlandıracağını belirtiyor.

Musk ve Peggs, bu dikey çiftlikleri 10’ar adet 100 metre karelik çelik taşıma konteyneri içine kuracak. Bu konteynerlerin hepsi eski bir Pfizer binasında konumlandırılacak.

Konteynerler, organik yeşillikler ve ot tarlaları barındıracak ve her mini çiftlik, genç bir girişimci tarafından yönetilecek.

Peggs, “Bu insanlar, girişimcilik serüvenine yeni yeni başlamış olan insanlar.” diyor. “Dikey bir çiftçilik işletmesi yöneterek iş üstünde deneyim kazanacaklar. Biz ise onlara geleceğin liderleri olmaları adına destek vermek için buradayız.”

Musk ve Peggs, programlarını başlatmak için 10 ziraat girişimcisi arayışında. Bu girişimcilerin her birine bir yıllığına bir tarla verilecek. Girişimcilerin alana 7/24 erişimi olacak ve yetiştirdikleri her şeyi satabilme yetkisine sahip olacaklar. İşe başvurarak Musk’a ve Peggs’e fikirlerini beğendirmeleri gereken girişimciler, aynı zamanda bu iki iş adamının ağına katılma fırsatı da bulacaklar.

Takımın yetiştirmek üzere yeşillikleri tercih etmesinin sebebi ise, genç girişimcilere işi enine boyuna öğrenme fırsatı verecek kadar küçük, ancak yeteri kadar mahsul çıkartacak kadar da büyük olmaları oldu.

Adı Square Roots olması planlanan proje, Musk’ın deyimiyle “ciddi ziraat sorunlarına çözüm bulmayı” amaçlıyor.

Bununla birlikte projenin, genç kentsel çiftçilerin, yeni nesil inovatif gıda startuplarını kurabilmelerie de öncülük etmesi bekleniyor. Eğer Square Roots kampüsündeki 10 çiftlik başarılı olursa Musk, New York bölgesi de dahil olmak üzere diğer ABD şehirlerinde de bu projeyi genişleterek devam ettirmek istediğini belirtti.

Square Roots, açıldığında partiler ve etkinlikler de düzenleyerek konuk konuşmacılara ve pazarın önde gelen çiftçilerine de yer verecek.

Etiketler