Söylentilere Göre Snapchat, Mobil Keşif Uygulaması Vurb’ü 110 Milyon Dolara Satın Alıyor

Pek çok farklı kaynaktan elde edilen bilgilere göre Snapchat, mobil arama ve keşfetme uygulaması Vurb’u 110 milyon dolara satın almaya hazırlanıyor.

The Information’dan gelen bilgiye göre, Vurb’un satın alınması, Snapchat’e mesajlaşma ve arama özelliklerini geliştirme fırsatı verecek. Kaynaklar aynı zamanda belirlenen fiyatın yüzde 75’inin hisse olarak, geri kalanının ise nakit olarak ödeneceğini belirtiyor. Snapchat’in Vurb kurucusu Bobby Lo ile de yakından ilgilendiği gelen bilgiler arasında. Kendisi bundan önce online pazarlama firması Yodle’ı kurmuş, fenomen bir girişimci.

2011’de kurulan Vurb’ün misyonu, “daha akıllı ve bağlı bir dünya yaratarak insanlara yapmak istediklerini tek bir uygulama üzerinden yapma fırsatı sunmak.” Uygulama, kullanıcılara farklı uygulama ve hizmetler üzerinden en alakalı bilgiler sunuyor. Snapchat de büyük bir ihtimalle Facebook’un mesajlaşma uygulamasına yaptığını takip etmek ve bir platform yaratmak istiyor. Üçüncü parti uygulamalara bu platformu açmayı planlıyor… Olayın aslı şu: Uygulama daha çok kullanılacak ve herkes mutlu olacak.

Vurb, an itibariyle Yelp, Uber, Netflix, Fandango, Google Maps, Tomatoes, Metacritic, Foursquare ve Tastemade gibi pek çok uygulamaya bağlanabiliyor. Lo, “O kadar çok kullanışlı uygulama var ki… Ama Android ya da iOS üzerindeki 1,5 milyon uygulama üzerinden hangisini kullanacağınızı seçmek çok zor veya bu uygulamalardan haberdar olmak.” diyor 2015 yılında.

Vurb’ün uygulamasına mesajlaşma özelliğini de eklemesiyle Snapchat’e oldukça çekici gelmeye başladığı söylenebilir.

Uygulamanın Snapchat üzerindeki potansiyel kullanım alanı, Snapchat’in Keşfet bölümü olabilir. İnsanlar; Yaz Olimpiyatları, seçim mitingleri, konserler gibi farklı etkinliklerden snapler paylaştıkça Vurb’ün teknolojisi bu paylaşımları daha fazla dönüşüme çevirecek.

Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde Vurb, toplamda 10 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımcıları arasında Tencent, Atlas Venture, Redpoint Ventures, CRV, CrunchFund gibi şirketler ve Marc Benioff, Max Levchin ve Jim Lanzone gibi melek yatırımcılar da var.

Konu ile ilgili henüz Snapchat ya da Vurb’den bir yorum gelmedi.

Etiketler