Jet.com’un Wal-Mart’a Satışı Sırasında Kazara Milyoner Olan Adam

Satın alınan bir startupta çalışmak, piyangoyu tutturmak gibi bir şey. Bir startupta çalışmayıp yine de satın almasından yararlanmak da büyük bir ihtimalle en az o kadar güzel bir duygu. Eric Martin de, Jet.com Inc, Wal-Mart mağazalarına 3.3 milyar dolarlık bir anlaşma ile satıldığında bu duyguyu tatmıştır.

Özel banyo üretimi firmasında çalışan Martin, geçtiğimiz yıl katıldığı bir yarışmada 100.000 Jet.com hissesi kazanmıştı. Online reklamlara 18.000 dolar harcayan Martin, an itibariyle milyonlarca dolar değeri olan, 2015’in en popüler startuplarından birinin hisselerine sahip oldu.

Martin, konu ile ilgili verdiği röportajda, “Bu gerçekten harika bir duygu. Bunu, ‘ara sıra gelen histerik gülme’ olarak tanımlayabilirim.” diyor.

30 yaşında olan Martin’in, hisselerinin ne kadar değerli olduğu ile ilgili hiçbir fikri yok. Farklı kaynaklar, geçtiğimiz yıl hisselerinin 10 milyon dolar ile 20 milyon dolar arasında olabileceğini hesaplamıştı. Şirketin Wal-Mart satışı da bu hisse değerlerini artırmış olabilir.

Dijital pazarlama sektöründe çalışan Martin, Jet.com’un ona hisselerinin tam olarak değerini söyleyeceği anı bekliyor ve “multi-milyon” olmasını umuyormuş.

Wal-Mart’ın bu satın alması, dünyanın en büyük perakendecisine, online hizmetlerini geliştirme ve Amazon ile daha iyi rekabet etme fırsatı veriyor. Jet’in kurucusu Marc Lore, iki yıl boyunca Amazon için çalışmıştı, sonrasında ise Amazon’dan bile daha düşük fiyata ürünler sunmayı amaçlayan, üyelik-bazlı çalışan online perakende sitesi Jet.com’u kurmuştu. Şirket, kuruluşundan bu yana risk sermayesi (venture capital) çerçevesinde 500 milyon dolardan fazla yatırım aldı.

Martin ise bir yandan ne kadar zengin olduğunu öğrenmek için gün sayarken, bir yandan da kendi startupını kurmayı düşlüyor. Ideadash.com isimli startup, farklı icat ve girişimler ile ilgili insanların fikirlerini yayınlayabileceği; diğer insanların da bunu gerçekleştirmek karşlığı pay aldığı online bir portal olacak. Martin, “Seçeneklerimi değerlendiriyorum. Tüm bu olanları hazmetmek için zamana ihtiyacım var.” diyor.

Etiketler