Google Yeni Bir İşletim Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Google şimdilerde yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor, ve bu sistemin Android’le uzaktan yakından alakası yok.

Kod paylaşım sitesi GitHub üzerinden, şu an için ismi Fuchsia olan yeni işletim sistemi ile ilgili bir bildiri yayınlandı.

Bu sistem, Kaliforniya bazlı teknoloji şirketinin dünya çapında milyarlarca akıllı telefon üzerinde kullanılan işletim sistemi Android’e dayalı değil. Linux ile de alakası yok.

GitHub sayfası, sistem ile ilgili oldukça ketum kalmış. İşletim sisteminin açıklaması çok basit: Pembe + Mor = Fuchsia (Yeni bir işletim sistemi).

Google’dan konu ile ilgili herhangi resmi bir açıklama gelmedi. Görünüşe bakılırsa, açık kaynaklı bu proje henüz ilk aşamalarında. Google çalışanı Brian Swetland, Hacker News üzerinden yapılan bir konuşmada konu ile ilgili şunları yazdı: “Sistemi açık kaynak olarak inşa etme kararı verildi, bu nedenle en başından beri böyle olmasında bir sakınca yok.”

Bir başka çalışan ise, “Her şey eninde sonunda açıklanacak, belgelenecek ve duyurulacak. Ancak henüz değil.” dedi.

Tüm bu yorumların akabinde asıl soruya geliyoruz: Fuchsia ne işe yarayacak?

Cevabı ise oldukça basit: Bilmiyoruz, ancak spekülasyon diz boyu.

Teknoloji blogu Android Police, bu yeni sistemin Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) ile ilgili olabileceğini öne sürüyor. Linux ve Android, geleneksel bilgisayarların olmadığı pek çok kullanım alanı için uygun değil. Teknoloji giderek internete bağımlı hale geldikçe, Google’ın da buna özel bir işletim sistemi üzerine oynaması oldukça mantıklı geliyor.

Fuchsia’nın sadece Nesnelerin İnterneti ile sınırlı kalmayacağını belirtmekte fayda var. Android Police, işletim sisteminin dokümantasyonunu inceledi ve “Magenta” isimli çekirdeğin “gömülü cihazlar”, mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar gibi çeşitli sistemlerle birlikte çalışmak üzere tasarlandığını ortaya çıkarttı.

Bununla birlikte Google’ın bu işletim sistemini Android ve Chrome OS’i birleştirip yeniden inşa etmek için kullanabileceği de ihtimaller arasında. PC World bu fikir üzerinde durmuş: “Burada gördüğümüz ihtimallerden bir tanesi, Google’ın Fuchsia’yı Linux yerine kullanıp, ileri jenerasyon Chrome OS ve Android versiyonu olarak kullanması.”

Fuchsia, yalnızca Google çalışanlarının üzerinde çalıştığı, ticarileşmeyecek, koca bir hiç de olabilir. Ya da Google’ın bir sonraki büyük adımının tohumları olup, mevcut işletim sistemlerini bir araya getirerek bilgisayar platformlarını bir sonraki nesle taşıyacak bir devrim niteliği de taşıyabilir. Bilemeyiz, değil mi?

Bildiğimiz tek bir şey varsa, o da Fuchsia’yı yakından takip etmemiz gerektiği.

Etiketler